Kuriozitete

Kanabisi, një çelës për të luftuar kancerin e pankreasit, ja çfarë thonë studimet e fundit

A mund të jetë kanabisi çelësi për shërimin e kancerit të pankreasit? Tumoret u zhdukën në 70% të minjve të trajtuar me një kompleks mjekimesh me përmbajtje të drogës, zbulon studimi i Harvardit.
Featured image of article: Kanabisi, një çelës për të luftuar kancerin e pankreasit, ja çfarë thonë studimet e fundit Foto ilustruese

SHBA– Kanabisi mund të jetë një çelës për të luftuar kancerin e pankreasit , një nga format më vdekjeprurëse , sugjeron hulumtimi i fundit në Universitetin e Harvardit.

Shkencëtarët kanë testuar efektet e komponimeve të marra nga marihuana të quajtura flavonoide në qelizat e kancerit të pankreasit në enët me kafshë.

Kanceri i pankreasit është një nga format më të vështira për t’u trajtuar të sëmundjes, duke vrarë 93 përqind të të sëmurëve brenda pesë viteve.

Trajtimi mbingarkoi më shumë terapi rrezatimi minjtë, duke i dhënë studiuesit shpresë deri në vitin 2020, që trajtimi premtues mund të jetë i gatshëm për testime te njerëzit.

Veçanërisht, kompleksi që ekipi i Harvardit po mëson nga kanabisi, por nuk është as një kanabinoid, si CBD, as një komponent psikoaktiv i bimës, si THC. Përkundrazi, ata u japin atyre ngjyrat e tyre të gjalla.

Ekzistojnë më shumë se 6,000 variacione të flavonoideve, por shkencëtarët e Harvardit shohin potencial të madh në atë që gjendet në kanabis dhe përdoret për të bërë një përbërje të quajtur FBL-03G.

Kanabinoidet tashmë përdoren dhe studiohen për trajtimin e efekteve anësore të pakëndshme të terapive standarde të kancerit si kimioterapia dhe rrezatimi.

Në vitet më të fundit, një mori studimesh kanë eksploruar potencialin e bimës për trajtimin e vetë kancerit. Hulumtimi ka treguar mundësinë që kanabisi të bllokojë rritjen në mënyra që janë të paqarta.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Njerëzit kanë bërë studime para se të tregojnë se kanabisi funksionon kundër kancerit, dhe nuk funksionon”, – tha bashkëautori i studimit të ri në Harvard, Dr Ëilfred Ngëa, për DailyMail.com.

Kështu që ata vendosën ta provonin në minj një përbërje të tillë dhe panë rezultate të jashtëzakonshme.  Ata e vendosën FBL-03G në një enë me minj me qeliza kanceroze të pankreasit dhe shikuan rezultatet.

“Ne u befasuam shumë me rezultatet që morëm,”- pranon Dr Ngëa.                                     

Jo vetëm që trajtimi ndaloi rritjen e tumoreve, por në 70% të kafshëve, terapia me rrezatim dhe FBL-03Gfunksionoi. Dr Ngwa dhe ekipi i tij nuk janë saktësisht të sigurt se si funksionon trajtimi flavonoid, por ato kanë disa teori.

“Ne besojmë se kanabinoidet kanë veti të modulimit imunitar,” – thotë Dr Ngwa.

 Dr. Ngwa është me shumë besim se ekzistojnë përbërës aktivë, kundër kancerit në kanabis, por që çdo bimë kanabisi prodhon nivele krejtësisht të ndryshme të përbërësve aktivë.

Burimi: DailyMail

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment