Rajoni

Kamp refugjatësh në ishujt Kios dhe Lesvos, banorët ngrihen në protesta, dhunojnë kryebashkiakun dhe priftin

Banorët kanë zgjedhur të protestojnë në orët e para të mëngjesi,t kohë kjo kur ka mbërritur dhe anija e parë me refugjatë, siç raportojnë mediat greke.
Përditësuar:

GREQI– Banorët e ishujve të Kios dhe Lesvos janë ngritur në protesta kundër vendimit të qeverisë greke për të ngritur në këto zona kampet e reja për të pritur refugjatët nga Lindja e Mesme.

Banorët kanë zgjedhur të protestojnë në orët e para të mëngjesit, kohë kjo kur ka mbërritur dhe anija e parë me refugjatë, siç raportojnë mediat greke.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjatë protestës ka pasur dhe përleshje mes protestuesve dhe policisë ku kanë mbetur të lënduar kryebashkiaku i Kiosit Stamatis Karmantzis, prifti dhe presidenti i Asamblesë të Klerit të Kiosit, të cilët  u dërguan në spital.

Burimi: politischios.gr

Shto Koment