Politike

“Kam votuar gjithë jetën Partinë Socialiste”/ Kryemadhi tregon bisedën me banorët në Lezhë: Më futi në burg për një faturë energjie

Gjatë fjalës së saj, Kryemadhi ka thënë se ka vizituar Shqipërinë qytet më qytet dhe se çdo ditë e më shumë shikon njerëz që janë të zhgënjyer nga kjo qeverisje.
Featured image of article: “Kam votuar gjithë jetën Partinë Socialiste”/ Kryemadhi tregon bisedën me banorët në Lezhë: Më futi në burg për një faturë energjie Monika Kryemadhi

LEZHË- Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka vizituar ditën e sotme qytetin e Lezhës ku dhe ka zhvilluar një takim me banorët e zonës në kuadër të fushatës elektorale. Gjatë fjalës së saj, Kryemadhi ka thënë se ka vizituar Shqipërinë qytet më qytet dhe se çdo ditë e më shumë shikon njerëz që janë të zhgënjyer nga kjo qeverisje. Ajo ka treguar një rast me banorët e Lushnjes ku i kanë treguar Kryemadhit për padrejtësitë që i ka bërë Partia Socialiste.     

“Po lëviz në të gjithë Shqipërinë, shtëpi më shtëpi, fshat më fshat dhe çdo ditë e më shumë mendoja se njerëzit do të ishin indiferentë ndaj politikës, ashtu siç kanë qenë në 30 vitet e tranzicionit, por në fakt nuk janë indiferentë, përkundrazi, janë nervozë, kanë inat me politikën. Sepse ajo që ndjejnë çdo ditë është padrejtësia që ndodh me ta. Isha para disa ditësh në disa familje në fshatrat e Lushnjes dhe më thanë: Si mund të votoj unë përsëri tha Rilindjen? Kam votuar gjithë jetën Partinë Socialiste, por jo vetëm që nuk më dha mundësinë për t’u punësuar, jo vetëm që nuk më garantoi shitjen e produktit, jo vetëm që më rriti çmimet e pesticideve, por më futi edhe në burg për një faturë energjie me 10 mijë lekë të vjetra të papaguara.

E si mund të votoj unë atë kur para 8 viteve tha që do të falim energjinë elektrike. Jo vetëm që nuk e fali, por i shtoi çmimin energjisë elektrike. Ne e dimë se çfarë ndodh në Lezhë, me çmimet e kripura të energjisë elektrike, jo vetëm për bizneset por dhe për familjet e Lezhës, të cilat nuk kanë mundësinë e punësimit, nuk kanë mundësinë e ushqyerjes së fëmijëve të tyre dhe jo më të paguajnë fatura afrofe të energjisë elektrike. Prandaj angazhohemi që të gjithë, jo vetëm për të bërë fjalë për amnistinë fiskale të energjisë elektrike, por për të falur çdo abuzim që është bërë me faturat e energjisë elektrike për familjet e Lezhës dhe gjithë Shqipërisë. Për familjet e rindërtimit të cilat presin me padurim rindërtimin e shtëpive të tyre.

Jo vetëm që do ta çojmë deri në fund rindërtimin dhe për të pasur shtëpi dinjitoze dhe jo selektim përsa i përket flamujve politik. Por për çdo familje që ka humbur shtëpinë, çdo familje që vazhdon të jetojë sot në çadra. Nuk do të ndalemi asnjëherë për të ndihmuar dhe për ti dhënë dorën çdo familje, për t’i dhënë dorën njëri tjetrit, çdo qytetari shqiptar, sepse në fund të fundit të gjithë jemi të barabartë si përpara Zotit ashtu dhe përpara ligjit,” tha ajo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryemadhi në fjalën e saj me banorët ka thënë se në çdo takim që bën në Lezhë djen emocion. Ajo ka thënë se Shqipëria ka nevojë për ndryshim dhe për kthimin e banorëve të larguar në vendin e tyre.   

“Ndjej emocion për çdo takim që bëj në Lezhë sepse emocionet dhe entuziazmi që karakterizon qytetin e Lezhës është një moment dhe një motivim i jashtëzakonshëm. Kemi diskutuar gjithmonë që Shqipëria ka mundësi pafund për zhvillimin e ekonomisë, për zhvillimin e turizmit, për zhvillimin e arsimit dhe për shumë e shumë gjera të tjera që janë të domosdoshme. Me e rëndësishme se kurrë është kthimi i të rinjve dhe të rejave në Shqipëri. Sepse sot beteja jonë nuk është thjesht betejë flamujsh politikë. Sot beteja jonë është më e madhe, është për të pasur shqiptarët në Shqipëri.

Që të punojnë me paga të mirëpaguara, për të pasur arsim cilësor, për të pasur një sistem shëndetësor cilësor. Mbi të gjitha për të qenë qytetarë evropianë dinjitoz në qytetin e tyre. Zoti ju ruajt ju dhe familjet tuaja. Zoti i bekoftë shqiptarët kudo që janë. Do doja të ftoja Tilën që të thotë dhe ajo fjalën e saj, angazhimet e saj si ekonomiste,si një nën e dy vajzave, si një grua e jashtëzakonshme e cila bashkë me ekipin e grave të mrekullueshme të Laçit i dhanë dorën njëra tjetrës për të ecur përpara dhe për të sfiduar çdo pengesë që kanë familjet e Laçit edhe pas atij tërmeti të tmerrshëm të 26 nëntorit. Unë besoj te Tila.

Besoj te gratë e Laçit dhe të Kurbinit, besoj te vlerat e familjeve që vërtetë janë të varfra, vërtetë, mbajnë mbi kurriz sfida të mëdha, por kanë gra heroina, kanë gra zonja të cilat iu dalin përballë problemeve dhe sfidave dhe qëndrojnë në themel të familjeve të tyre”, tha Kryemadhi.

Shto Koment