Politike

“Kam detyrimin t’ua them…”/ Rama mesazh demokratëve: Ja çfarë do t’iu ndodhë pas 25 prillit, nëse votoni Lulin, ja çdo merrni

VIDEO
Duke ironizuar bashkimin e opozitës jashtëparlamentare, numri një i qeverisë ka përçuar edhe një mesazh lidhur me gjithë votuesit demokratë, duke i kujtuar se nëse votojnë për opozitën e bashkuar pjesë të qeverisë do të kenë edhe LSI-në. 
Featured image of article: “Kam detyrimin t’ua them…”/ Rama mesazh demokratëve: Ja çfarë do t’iu ndodhë pas 25 prillit, nëse votoni Lulin, ja çdo merrni Edi Rama

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka dërguar nga foltorja e Kuvendit një mesazh për të gjithë votuesit demokratë në vend. Në fjalën e tij gjatë sëancës plenare të sotme, Rama nuk i kurseu ironitë ndaj presidentit Ilir Meta dhe bashkëshortes së tij, kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhit. Duke ironizuar bashkimin e opozitës jashtëparlamentare, numri një i qeverisë ka përçuar edhe një mesazh lidhur me gjithë votuesit demokratë, duke i kujtuar se nëse votojnë për opozitën e bashkuar pjesë të qeverisë do të kenë edhe LSI-në.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Unë mendoj që me këtë ligj të gjithë duhet të jenë të lehtësuar. Askush nuk mbeti pa marrë diçka që e donte. Edhe Myslymi dhe Rudina, morën diçka nga ajo që donin. Kemi dy tani ne, një e ke me ligj e me zakon. Na u bën dy opozita. Ç’a të bënim ne edhe më shumë. Ilir Meta flet më shumë për 5 qershorin sesa për 29 nëntorin. E ka harruar fare që është aty president. E ka kthyer presidentin si ato krijesat me lloj lloj materialesh që vendosën në ara për të trembur zogjtë. Nuk e them dot, ashtu është dordolec, por nuk e them dot. Kërcënon, shantazhon, shkon nëpër buste. E vetmja gjë që kërkojmë të themi është që t’i lëri të qetë duke u sjellë si presidenti i Republikës, jo si shefi i Monikës. Kërkon tani të fusë një sherr të madhe për llogarinë e asaj partie që është shëmbëlltyra e degradimit, pasi ka bredhur lule më lule. Tani e ka gjetur lulen edhe me emrin e duhur. Flet Ilir Meta në vend të Europës u rokanis kokën ambasadorëve. Nuk po kalojmë një ligj të ri. Pse janë të tronditur? Se kuptoj. Ose e kuptoj shumë mirë. Janë të keqinformuar qëllimisht duke shfrytëzuar edhe marrëdhëniet ndërpartiale. Pastaj thonë që z.kryeministër shpresoj që t’i vendosësh interesat e Shqipërisë së parat. Opinioni i Venecias kërkohet post-faktum. Tani kërkohet që të ndalen të gjithë dhe të presim. Kur të vijë opinioni, do të shohim dhe do të hapim një diskutim. Zgjedhjet nuk presin më këshilla të asnjëformë. Ju nuk jeni të fituar të gjithë, unë s’di ku do t’i gjejë kryeparlamentari aq karrike, 100 i merr Monika, merr edhe Luli. Nuk diskutohet që edhe ju. Ne s’do jemi më këtu se nuk ka vend. Nuk di si mund të trajtohet ndryshe kjo situatë. Kam një detyrim ndaj demokratëve; imagjinoni çfarë iu pret o demokratë! Do shkoni për zgjedhje si tek Vehbiu dhe Sudja, do jepni votën për një dhe do merrni një tjetër. Kjo është gjëja që duhet të keni në mendje; çfarë iu pret më 25 prill? Gjejeni mirë si do ta zgjidhni këtë dilemë. Do të shikoni mbrapa çfarë vjen kur PD bëhet bashkë me LSI…,”-tha Rama.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment