Kulture

Kaloi 6 dekada në skenë, ndahet nga jeta gjigandi i komedisë

Gjigandi i komedisë skoceze, Johnny Beattie, ka ndërruar jetë në moshën 93-vjeçare. Ai ka kaluar në skenë plot 6 dekada.
Featured image of article: Kaloi 6 dekada në skenë, ndahet nga jeta gjigandi i komedisë Johny Beattie

SKOCI- Komediani skocez, Johnny Beattie, ka ndërruar jetë në moshën 93-vjeçare, në spitalin “St Margaret’s” në Glasgow në Skoci. Ai cilësohet si gjigani i komedisë skoceze, me role të shumta në teatër, stand up komedi, për 6 dekada me radhë.

Roli i tij më i spikatur ishte ai i Malcolm Hamilton në serialin “River City”. Ai gjithashtu mori pjesë në role të tjera të rëndësishme në”Scrotch and wry” dhe “Rab C Nesbitt”, Escape from shipyards”.

Në vitin 2007, Beattie ishte pjesë e listës së të ftuarve të derit të mbretëreshës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai doli në pensionnë prill të 2015-ës, pas kishte kaluar 60 vite në skenë. Beattie ka katër fëmijë, nga martesa e tik me Kitty. Kjo e fundit ndërkohë vdiq nga kanceri në vitin 1993, 5 vjet pas ndarjes me aktorin.

Marrë nga BBC

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment