LIVE UPDATES
Insights

“Kali” ka ngordhur, na duhet një i ri

11 Janar 2022, 13:34 Nga DOSJA
“Kali” ka ngordhur, na duhet një i ri

Nga Genc Sejko

‘Stop flogging a dead horse,’ është një shprehje në anglisht që në shqip përkthehet, ‘Ndalo fshikullimin e një kali të ngordhur’. Shprehja nënkupton që, në momentin që kali ka ngordhur, është e kotë të vazhdosh ta godasësh me shpresën se do eci përpara. Partia Demokratike është sot kali i ngordhur i politikës shqiptare, dhe ka në mesin tonë njerëz që vazhdojnë t’i bien, me besimin e plotë që; kamzhiku do ta ngrejë në këmbë dhe do ta bëjë që të eci përpara.

Ka edhe një grup tjetë që mendon se, kali i ngordhur ka nevojë për një kalorës të ri. Ose më saktë, kalorësin e tij të vjetër. Se kalin e ngordhur di ta drejtojë vetëm ai kalorës. Dhe se në momentin që kali i ngordhur do shohi kalorësin e tij të vjetër do ngrihet në këmbë e se me gjithë fuqinë që sjell vdekja, do vrapojë në drejtim të një triumfi të madh. Tani, ne mund të rrijmë me ditë dhe netë të tëra duke diskutuar se si na ngordhi kali. Ose se kush e vrau kalin. Por për një gjë nuk ka vend për diskutim. Kali ka ngordhur, dhe se me këtë kalë nuk shkojmë dot askund. Nëse nesër do kishim zgjedhje lokale, Partia Demokratike e udhëhequr nga Lulzim Basha që sot gëzon mbështetjen e rreth 20% të elektoratit blu, do humbiste çdo bashki.

Partia Demokratike e udhëhequr nga Sali Berisha, i cili gëzon mbështetjen e rreth 80% të elektoratit blu do humbiste gjithashtu pothuajse çdo bashki. Përjashtim do bënin vetëm disa bashki ku diferenca midis së majtës dhe të djathtës është aq e madhe sa që të mos influencohet nga përçarja e kampit të djathtë. Ndërsa idea se si do dilnin zgjedhjet parlamentare nuk ja vlen as të mendohet. Kush është zgjidhja? Më keni pyetur shpesh. Na duhet një kalë i ri!

Na duhet edhe një kalorës i mirë, por mbi të gjitha na duhet një kalë i ri. Por mjaft me kuaj e me kalorës. Ajo çfarë po them nuk është e re, e as nuk është e imja. Jemi tre vjet e gjashtë muaj larg zgjedhjeve të ardhshme. Kemi kohë mjaftueshëm për organizimin e një lëvizjeje të re politike. Jo domosdoshmerisht të një partie politike, e cila do kishte si qëllim kryesor, rrëzimin e një sistemi që ka kapur çdo qelizë të jetës së qytetarëve shqiptarë.

Që një lëvizje e tillë të ketë sukses në fillim duhet të ngjalli besim. Nëse në ditët në vijim një grup intelektualësh, integriteti i të cilëve nuk është vënë kurrë në diskutim, do mblidheshin bashkë për të formuar një lëvizje të tillë, shumica e shqiptarëve duke më përshirë edhe mua do ta mbështeste me gjithë shpirt. Për këtë jam i sigurt. O ju që keni 30 vjet që bëni opozitë me shpresën se gjërat do bëhen më mirë! Ky është momenti për t’u ngritur e për t’i dal zot vendit. Nëse nuk e bëni këtë, do shkruani edhe për 30 vjet të tjera për të njëjtët hajdutë, për të njëjtët vrasës e për të njëjtat mizori.

Shënim. Ju lutem mos më shkruani për të më kujtuar kundërshtinë time të mëparshme për partitë e reja, të formuara gjashtë muaj para zgjedhjeve nga ish ministra e ish drejtorë të korruptuar. E mbaj mend shumë mirë!

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

blog blog genc sejko perplasje ne partine demokratike genc sejko perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

Insights 10 Janar 2022, 19:17

Sot, kur edhe ti, Bert, mbush 80!

Nga Pëllumb KullaTI, Robert Ndrenika, duhet ta ndjesh që kjo është një ditë e lumtur për njerëzit e tu të afërt, por edhe më shumë: është një ditë e bukur për a...

Insights 30 Dhjetor 2021, 07:47

Big Brother në vend të DEAS…

Nga Ilir GjiniTIRANË – Limoz Dizdarit, kompozitorit të mirënjohur që ka lënë gjurmë në muzikën shqiptare, aq i dashur për publikun për krijimet e tij...

Insights 28 Dhjetor 2021, 11:46

Radha e Kadaifit…

Nga Ilir GjiniKadaifi, ëmbëlsira tradicionale që zbukuron tryezat e festave, për brezat e lindur para 90-s, ishte një produkt i rrallë! Kaq i rrallë, sa orë e o...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS