Aktualitet

‘Kacifas vrau veten’, mediat greke: Autoritetet shqiptare po gatuajnë diçka, Prokuroria e Gjirokastrës e mohon të jetë vetëvrasje

Mediat greke shkruajnë ndër të tjera se, autoritetet shqiptare po gatuajnë diçka dhe do mundohen ta paraqesin vdekjen e 35-vjeçarit si vetëvrasje.
Featured image of article: ‘Kacifas vrau veten’, mediat greke: Autoritetet shqiptare po gatuajnë diçka, Prokuroria e Gjirokastrës e mohon të jetë vetëvrasje Kostandin Kacifas

GREQI- Mediat greke kanë reaguar menjëherë pas daljes së ekspertizës për Kostandin Kacifas,  ku në të u theksua se i riu ishte vetëvrarë. Mediet greke shkruajnë ndër të tjera se, autoritetet shqiptare po gatuajnë diçka dhe do mundohen ta paraqesin vdekjen e 35-vjeçarit, si vetëvrasje.  Po këshu në shkrim theksohet se prokuroria e Gjirokastrës e ka mohuar lajmin se ngjarja është vetëvrasje. 

Çfarë shkruan “Protothema”?

Mediat shqiptare e karakterizojnë Konstantinos Kacifas si “egoist”, duke përmendur përmbajtjen mjekoligjore të Prokurorisë së Tiranës, e cila megjithatë mbetet … në sirtar, gati një vit e gjysmë pas incidentit tragjik në fshatin  Bularat. Mediat shqiptare e atribuojnë vetëvrasje vdekjen e Konstantin Kacifa , duke cituar përmbajtjen e raportit mjekoligjor. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sidoqoftë, një konstatim, i cili nuk ka dalë ende në qarkullim, me shkrim, qysh në tetor 2019, autoritetet shqiptare po “gatuajnë” diçka, në mënyrë që të paraqesin 35-vjeçarin si… të vetë-përmbajtur. Sipas mediave shqiptare, duke përmendur gjetjet e Prokurorisë së Tiranës, Konstantin Kacifas nuk u qëllua nga Forcat Speciale Shqiptare, por kreu vetëvrasje, pasi  dy plumbat e gjetur një në pjesën e nofullës dhe një në gjoks, janë ata që tregojnë se ai i dha fund jetës së tij, sepse thirrjet për pazare nga ana e policisë ishin joefektive dhe nuk arritën ta neutralizonin atë, në mënyrë që të mos lëndoheshin as vetë. Sidoqoftë, avokati i familjes, Z. Nauridis, argumentoi se Zyra e Prokurorit Publik në Gjirokastër, mohoi raportet dhe tha se ishte një lajm i rremë.

Kostandin Kacifas, njeriu që në 28 tetor 2018 ditën e dëshmorëve të Greqisë, qëlloi me breshëri kallashnikovi kundër policisë shqiptare në fshatin Bularat të Gjirokastrës, rezulton të mos jetë vrarë nga forcat e RENEA-s, por të ketë kryer vetëvrasje. Një konstatim i tillë është kryer nga ekspertët mjeko-ligjorë të policisë shkencore por dhe gjatë hetimeve të kryera nga prokurori i Krimeve të Rënda, Njazi Seferi dhe së fundi nga prokurorët e Gjirokastrës, ku dosja prej muajit janar 2020 është transferuar pikërisht në këtë prokurori.

(J.V. Dosja.al)

Shto Koment