KRYESORET
Politike

“Ka plan që Rama t’i japë vota”/ Fevziu: Nëse Basha humb Shkodrën, merr fund!

17 Janar 2022, 22:07 Nga DOSJA
“Ka plan që Rama t’i japë vota”/ Fevziu: Nëse

TIRANË– Gazetari dhe moderatori Blendi Fevziu ka folur për zgjedhjet e pjesshme lokale që pritet të dekretohen nga presidenti Ilir Meta.  I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, Fevziu tha se kjo do të jetë një mënyrë për të matur mbështetjen që ish-kryeministri Sali Berisha dhe kryetari i PD-së, Lulzim Basha. Sipas moderatorit, nëse Lulzim Basha do të humbasë Shkodrën, ku do të jetë edhe fundi i udhëheqjes së tij në selinë blu.

PJESë NGA EMISIONI:

Blendi Fevziu: Zgjedhjet lokale minimalisht do të tregojnë forcën e opozitën dhe sa mbështetës kanë.

Ylli Rakipi: Vëmë bast, që Luli Basha kur të humbë, do të dalë dhe do të thotë i prishi zgjedhjet Berisha, Rama, Meta, Trekëndëshi i Bermudës!

***

Blendi Fevziu: Nëse presidenti shpall datën e zgjedhjeve, nga fillimi i marsit. Në këto zgjedhje do të ndahet përfundimisht aksioni brenda opozitës. Ka dy zgjidhje. KQZ , me çfarë ndodhi sot në parlament që Lindita Nikolli njohu Bashën dhe tha ai e bën grupin, KQZ do të regjistrojë kandidatët e Bashës. Cfarë do të bëjë grupi i Berishës? Ose të tërhiqet dhe t’i lërë aksionin Bashës dhe të presë dështimin e tij, por që Basha do të thotë pati sabotim. Ose të bëjnë zgjedhje brenda strukturave dhe të mbështesin kandidatë të pavarur. Është e sigurt që të gjashta zonat i fiton Rama, edhe pse kam dyshime, se Rama mund të lërë diçka, që opozita të mund të ketë ndonjë rezultat, por jemi në kuadër të fjalëve që qarkullojnë. Cili nga kandidatët do të marrë më shumë vota, të Bashës apo Berishës? Do të shohim kush ka mbështetje më të madhe në publik. Nëse kanë ata të Berishës, nuk ka më argumenta për Bashën.

Ylli Rakipi: Pse ka diskutime që t’i lënë vota Bashës?

Blendi Fevziu: Po ka qarkulluar, informacione që vijnë nga e majta. Janë shumë të informuar për ato që ndodhin.

Ylli Rakipi: Çfarë do të thotë zgjedhje për Bashën në këto momente?

Blendi Fevziu: Humbje e sigurtë. Nëse pala tjetër nxjerr kandidatë, votat ndahen. Kandidatët e Ramës fitojnë. Këtu ka një çështje, që është Shkodra. Është zonë që PD nuk e ka humbur. Nëse e merr Berisha, nuk ka më asnjë argument që Basha të qëndrojë në krye të PD. Cfarë do thotë Basha nëse konkurentët e tij pa logo dhe vulë, marrin më shumë vota se ai?

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë