Bota

Jony Ive, fundi i një epoke të artë për Apple

Tani, Apple ka njoftuar se Jony Ive po largohet nga kompania, pas gati 30 vjetësh.
Featured image of article: Jony Ive, fundi i një epoke të artë për Apple Jony Ive

Në fund të viteve 1990, “Apple” jetonte në lavditë e kaluara, kujtuar këtu shpikjen e kompjuterit të parë personal.

Kjo ndryshoi kur “iMac”, i projektuar nga projektuesi britanik Jony Ive në vitin 1998 dhe një mori produktesh revolucionare në dekadën e ardhshme erdhën në treg.

Tani, Apple ka njoftuar se Jony Ive po largohet nga kompania, pas gati 30 vjetësh.

Ive, një nga bashkëpunëtorët më kreativ krijues të bashkëpunëtorëve të Apple, Steve Jobs tha se ishte e dobishme në vendosjen e estetikës së dizajnit të hijshëm të Apple, si oficer kryesor i dizajnit të markës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Duke u bashkuar me kompaninë në vitin 1992, Ive ringjalli pasurinë e Apple, duke ndihmuar gjigantin e teknologjisë për të krijuar reputacionin e saj për teknologjinë elegant dhe të kërkuar, dhe duke e bërë atë kompaninë më të vlefshme në botë.

Marrë dhe përkthyer nga CNN

(a.m/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment