Bota

Johnson mohon se ka gënjyer Mbretëreshën Elizabetë për pezullimin e Parlamentit

I pyetur nëse e kishte gënjyer Mbretëreshën në lidhje me arsyet e tij të pezullimit, ai u përgjigj: "Absolutisht jo".
Featured image of article: Johnson mohon se ka gënjyer Mbretëreshën Elizabetë për pezullimin e Parlamentit Boris Johnson

BRITANI E MADHE- Boris Johnson ka mohuar të gënjejë Mbretëreshën për këshillat që i dha asaj për pezullimin pesë-javor të Parlamentit.

Kryeministri po fliste pasi gjykata më e lartë civile e Skocisë vendosi ditën e djeshme se mbyllja e Parlamentit ishte e paligjshme.

I pyetur nëse e kishte gënjyer Mbretëreshën në lidhje me arsyet e tij të pezullimit, ai u përgjigj: “Absolutisht jo”.

Gjykata e Lartë në Angli pajtohet qartë me ne, por Gjykata Supreme do të duhet të vendosë”.- shtoi ai.

Pezullimi aktual pesë-javor nisi në orët e para të së martës, dhe për deputetët nuk është planifikuar të kthehen deri më 14 tetor.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Labor ka thënë se është më e rëndësishme se kurrë që Parlamenti të tërhiqet pasi qeveria publikoi vlerësimin e saj pa marrëveshje Brexit.

Kancelari John McDonnell tha se ishte i zemëruar që deputetët nuk do të ishin në gjendje të debatonin për dokumentin Yellowhammer gjatë pezullimit.

Megjithatë Johnson ka këmbëngulur  se Mbretëria e Bashkuar do të jetë e gatshme të largohet nga BE deri në afatin e fundit të 31 tetorit pa një marrëveshje nëse ne duhet.

Burimi: BBC 

 A.C/Dosja.al

Shto Koment