KRYESORET
Bota

Boris Johnson kërkon falje pas skandalit: Nuk e dija, mendova se ishte darkë pune

12 Janar 2022, 14:51 Nga DOSJA
Boris Johnson kërkon falje pas skandalit: Nuk e dija, mendova se ishte

MBRETËRI E BASHKUAR Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka kërkuar falje pasi pranoi se mori pjesë në një festë me pije në kopshtin “Downing Street” gjatë karantinës së parë kombëtare të Anglisë.

Sipas The Guardian, nën presionin e madh nga deputetët, duke përfshirë ata të qeverisë së tij, për të konfirmuar nëse ai mori pjesë në një mbledhje me pije në “Numri 10” më 20 maj 2020, kryeministri tha se i vinte keq, por nuk e kishte kuptuar që festa ishte me pije dhe e kishte menduar si një mbledhje pune. Kryeministri pranoi se ai hyri në atë festë vetëm pas orës 18:00 më 20 maj 2020 për të falënderuar stafin përpara se të kthehej në zyrën e tij 25 minuta më vonë.

“Besova në mënyrë implicite se kjo ishte një ngjarje pune. E di zemërimin që ata ndjejnë me mua dhe me qeverinë që unë drejtoj kur mendojnë se në vetë Downing Street rregullat nuk ndiqen siç duhet nga njerëzit që bëjnë rregullat”, tha ai.

Duke pranuar tërbimin e publikut për incidentin, kryeministri tha se bëri gabim dhe se duhet të gjente një mënyrë tjetër për t’i falenderuar.

“Duhet t’i kisha kthyer të gjithë brenda. Duhet të gjeja një mënyrë tjetër për t’i falënderuar. Dhe megjithëse nuk mund të parashikoj përfundimet e hetimit aktual, kam mësuar mjaftueshëm për të ditur se ka gjëra që thjesht nuk i kemi bërë siç duhet, dhe unë duhet të marr përgjegjësinë”, tha ai.

Duke iu përgjigjur pranimit të kryeministrit, Sir Keir Starmer, deputet i opozitës, i bëri thirrje Johnson që të bëjë gjënë e denjë dhe të japë dorëheqjen, duke e quajtur mbrojtjen e tij aq qesharake sa është në fakt ofenduese për popullin britanik. Kryeministri përsëriti se është një çështje e Sue Grey, nëpunësja e lartë civile që heton një sërë festash të raportuara në Downing Street dhe në Whitehall gjatë rrjedhës së vitit 2020, për të përcaktuar detajet e sakta të asaj që ndodhi.

Zemërimi publik vazhdon pas rrjedhjes së një emaili nga sekretari kryesor privat i Boris Johnson, Martin Reynolds, ku ftonte 100 veta staf të Doëning Street në një festë ku mudn të”sillni alkoolin tuaj” në kopshtin prapa “Nr 10” gjatë karantinës së parë të Anglisë më 20 maj 2020.  Scotland Yard ka thënë se është në kontakt me Zyrën e Kabinetit për akuzat e fundit.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht