Bota

‘Johnson & Johnson’ nën hetim nga EMA, zbulohen 4 raste ku vaksina ka shkaktuar trompozë

Për këtë gjë një zëdhënëse e J&J ka deklaruar se kompania po punon masivisht për të marrë më shumë të dhëna për rastet dhe të dalin në një përfundim.
Featured image of article: ‘Johnson & Johnson’ nën hetim nga EMA, zbulohen 4 raste ku vaksina ka shkaktuar trompozë Vaksina Johnson & Johnson

SHBA- Vaksina e Johnson & Johnson është marrë nën hetim nga Agjencia Evropiane e Barnave për shkak se janë gjetur 4 raste ku kjo vaksinë ka shkaktuar trompozë. Fircepharma shkruan se 1 nga 4 rastet e njerëzve që pësuan trompozë humbi jetën. Për këtë gjë një zëdhënëse e J&J ka deklaruar se kompania po punon masivisht për të marrë më shumë të dhëna për rastet dhe të dalin në një përfundim.

“Ne jemi të vetëdijshëm se ngjarjet tromboembolike duke përfshirë ato me trombocitopeni janë raportuar me të gjitha vaksinat COVID-19. Ndjekja jonë e afërt e efekteve anësore ka zbuluar një numër të vogël të ngjarjeve shumë të rralla pas vaksinimit. Aktualisht, nuk është krijuar asnjë lidhje e qartë shkakësore midis këtyre ngjarjeve të rralla dhe vaksinës J&J,” thuhet në deklaratë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më parë është marrë nën hetim nga EMA dhe OBSH vaksina e AstraZenecës, pasi janë shfaqur shumë raste që vaksina ka shkaktuar tropmocite dhe mpiksje gjaku.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment