Bota

Joe Biden flet për kabinetin e tij qeverisës: Ne do kemi njerëz të pavarur, jo si administrata e Trump

Joe Biden ka thënë se kabineti i tij qeverisë do punojë në mënyrë të pavarur, jo si administrata e Trump, për të cilën ai sot do të detyrohet të kërkojë falje, duke nënkuptuar anëtarët e familjes së manjatit amerikan dhe avokatin Rudy Giuliani.
Featured image of article: Joe Biden flet për kabinetin e tij qeverisës: Ne do kemi njerëz të pavarur, jo si administrata e Trump Joe Biden

SHBA-Presidenti i zgjedhur Joe Biden ka folur për kabinetin e tij qeverisës. Në një intervistë të dhënë në CNN, ai ka thënë se kabineti i tij qeverisë do punojë në mënyrë të pavarur, jo si administrata e Trump, për të cilën ai sot do të detyrohet të kërkojë falje, duke nënkuptuar anëtarët e familjes së manjatit amerikan dhe avokatin Rudy Giuliani.

“Departamenti i tij i Drejtësisë do të veprojë në mënyrë të pavarur. Unë nuk do t’u them atyre se çfarë duhet të bëjnë dhe çfarë nuk duhet të bëjnë. Unë nuk do të them, shkoni ndiqni penalisht A, B ose C , unë nuk do t’u them atyre. Ky nuk është roli, i Departamentit tim të  Drejtësisë. Kështu që personat ose personi që unë zgjedh për të drejtuar atë departament do të jenë njerëz që do të kenë aftësinë e pavarur për të vendosur se kush ndiqet penalisht, kush jo. Do të jetë një mënyrë krejtësisht e ndryshme në të cilën ne i qasemi sistemit të drejtësisë. Ndryshe nga administrata e Trump, për të cilën ai është i detyruar të kërkojë falje,“-ka thënë ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Joe Biden dhe zëvëndës-presientja Kamala Harris kanë deklaruar fitoren pas katër ditësh numërim të votave. Presidenti aktual Trump ka nisur një sërë akuzash për manipulim të votave në disa shtete si dhe ngriti një grup për të gjetur fakte që zgjedhjet janë manipuluar. Disa nga çështjet që Trump ka çuar në Gjykatë për numërim të votave janë rrëzuar poshtë, pasi nuk janë gjetur fakte të qëndrueshme në lidhje me manipulimin e votave. Por Donald Trump ende nuk e ka pranuar rezultatin dhe vazhdon të hedh akuza se zgjedhjet janë të manipuluara.

(k.a/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment