KRYESORET
Aktualitet

Jo vetëm Rezartën! Nuk kursen asnjë, rastet kur vdêkja e zêzë pushoi së rrahuri zemra njerëzish në Shqipëri e botë, s

16 Dhjetor 2019, 19:56 Nga DOSJA
Jo vetëm Rezartën! Nuk kursen asnjë, rastet kur vdêkja e

TIRANË– Vdèkja e zèzë! Kështu njihet në gjuhën popullore hèlmimi nga mangalli me prush, gjë që solli edhe vdekjen e 19-vjeçares nga Librazhdi, Rezarta Hajdarit.

E reja e shua vetëm pesë ditë pas dasmës, në shtratin e saj martesor dhe sipas mjèkësisë ligjore, shkak për ndalimin e rrahjeve të zemrës së saj është bërë monoksidi i karbonit, gazi që çlirohet nga djegia e drurëve ose e qymyrit, gjë të cilën çifti e përdori për të ngrohur ambjentin.

Por rasti i Rezartës nuk është i vetmi! Vdèkja nga mangalla me prush ka ndodhur edhe shumë herë të tjera në Shqipëri dhe jo vetëm.

Dosja.al ju sjell në vëmendje disa nga rastet ku persona të ndryshëm u gjetën të pajètë, pasi kishin zgjedhur të ngroheshin me mangallë me qymyr në një ambjent të mbyllur.

Disa raste në Shqipëri

Një 61-vjeçar me inicialet, H. M, punonjës roje në një objekt privat është gjetur pa jètë në mjetin të cilin ai po rrinte, më datë 24 janar 2018. Pas hetimit të ngjarjes, grupi hètimor bëri me dije se vdèkja e 61-vjeçarit kishte ardhur pasi ai kishte futur një mangall me prush në mjetin ku po rrinte. Për pasojë, i ndjèri është asfiksuar dhe ka ndërruar jetë.

Një 23-vjeçar nga fshati Beguncë i Vitisë, gjeti vdèkjen më 27 dhjetor të vitit 2016, pasi u asfiksua nga tharja e ajrit. I riu futi një mangallë me prush për të ngrohur dhomën, por fatkeqësisht nuk arriti të zgjohej më të nesërmen.

Por mangalla me prush është përdorur edhe si metodë vetëvrasjèje. Një nga këto raste mund të përmendim atë të Eugène Sue në Wandifut Wander, e cila zgjodhi të vètëflijohej në vitin 1844 me anë të monoksidit të karbonit që çliron qymyri.

Më 9 Mars 2007, Brad Delp, këngëtari kryesor i grupit rok amerikan Boston, vrau veten duke përdorur këtë metodë.

Më 18 Dhjetor 2017, Kim Jong-hyun, një anëtar i grupit të idhujve të Koresë së Jugut SHINee, u gjet pa vetëdije në një hotel rezidencial në Gangnam. Ai kishte kaluar në gjendje komè si pasojë e mangallës me prush që kishte futur në dhomë, dhe vdiq disa orë më vonë.

Hetimet zbuluan se Jong-hyun ishte vètëvrarë me anë të kësaj metode dhe gjithçka u zbulua nga mesazhet që vetë këngëtari i kishte dërguar motrës së tij.

Olsi dhe Rezarta Hajdari u gjetën të hèlmuar  shtëpinë e tyre në fshatin Xhyrë të Librazhdit. 19-vjeçarja që vetëm pesë ditë më parë kishte veshur fustanin e bardhë u gjet pa shenja jète, ndërsa 27-vjeçari u dërgua në spitalin e Librazhdit dhe ia doli që të shpëtonte. Fillimisht u raportua si vètëhelmim, ndërsa pista tjetër ku kanë nisur hetimet është se mund t’i ketë hèlmuar dikush me føtøksinë. Vetë Olsi pretendon se i ka hèlmuar mangalla me prushi që kishin marrë gjatë natës në dhomë. Policia dhe Prokuroria ende po hetojnë për rastin, pasi deklaratat e të afërmeve janë kontradiktore dhe ngjallin dyshime. 

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar