Politike

Jo vetëm me Greqinë, Baton Haxhiu: Rama ndërhyri të pajtonte Turqinë me SHBA-në, ishte koha kur marrëdhëniet arritën pikën më të nxehtë

Referuar ndërhyrjes mes Turqisë dhe Greqisë, Haxhiu nxorri në pah historinë me Amerikën, duke shtuar më tej se Rama nuk e kishte për herë të parë këtë gjë.
Featured image of article: Jo vetëm me Greqinë, Baton Haxhiu: Rama ndërhyri të pajtonte Turqinë me SHBA-në, ishte koha kur marrëdhëniet arritën pikën më të nxehtë Baton Haxhiu

TIRANË– Analisti Baton Haxhiu ka deklaruar se kryeministri Edi Rama nuk e ka për herë të parë që ndërhyn për të pajtuar dy palë të ndryshme.

I ftuar në “Opinion”, Haxhiu tha se edhe në kohën kur marrëdhëniet mes Turqisë dhe SHBA-së do të arrinin pikën më të nxehtë pasi Ankaraja arrestoi një prift amerikan me akuzën se mbështeti grushtin e shtetit në vitin 2016, Rama është munduar të ndërhyjë.

Referuar ndërhyrjes mes Turqisë dhe Greqisë, Haxhiu nxorri në pah historinë me Amerikën, duke shtuar më tej se Rama nuk e kishte për herë të parë këtë gjë.

Pjesë nga biseda

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Baton Haxhiu: 2 vjet e gjysmë herët e kemi pasur një debat për priftin. Rama nuk po e bën për herë të parë. Ka qenë ndërmjetësues edhe për lirimin e priftit që ka qenë i burgosur në Stamboll dhe negociata ka zgjatur disa ditë. Pastori që u arrestua si mbështetës i grushtit të shtetit. Rama për ditë të tëra ka negociuar për priftin.

Agim Nesho: Ti mbushte mendjen Erdoganit?

Baton Haxhiu: Ti mbushte mendjen Erdoganit për arsye se ndodhi një gjë shumë e rëndë nëse ju kujtohet kur Amerika vendosi sanksione ndaj Erdoganit. Pikërisht ndodhi ai negocim.

(f.m/dosja.al)

Një Koment në “Jo vetëm me Greqinë, Baton Haxhiu: Rama ndërhyri të pajtonte Turqinë me SHBA-në, ishte koha kur marrëdhëniet arritën pikën më të nxehtë

  1. Hiqeni kete mutin, Batonin, nga media juaj, se i vjen era mut edhe nepermjet internetit. Po ta dini sa mut eshte, nuk do e nxirrnit ne median tuaj

Shto Koment