Bota

Jetuan për 68 vjet me njëri-tjetrin/ Binjakët e bashkuar më jetëgjatë në botë ndërrojnë jetë (VIDEO)

Dy vëllezërit binjakë lindën të ngjitur, kur nëna e tyre priste të sillte në jetë vetëm një fëmijë, për shkak se mjekët nuk kishin parashikuar që  ajo kishte dy fëmijë gjatë shtatzënisë.
Featured image of article: Jetuan për 68 vjet me njëri-tjetrin/ Binjakët e bashkuar më jetëgjatë në botë ndërrojnë jetë (VIDEO) Binjaket e bashkuar, Ronnie dhe Donnie.

OHIO-Ronnie dhe Donnie Gaylon, janë binjakët e bashkuar që kanë jetuar mëgjatë në botë krahasuar me binjakë të ngjashëm  me ta. Dy  vëllezërit 68-vjeçar Ronnie dhe Donnie Gayln, kanë vdekur më 4 korrik në qytetin e tyre të lindjes në Dejtn, Ohio.

Mediat e huaja shkruajnë se ata e kanë kaluar gjithë jetën të ngjitur me njëri-tjetrin, duke sfiduar shkencën.

Dy vëllezërit binjakë lindën të ngjitur, kur nëna e tyre priste të sillte në jetë vetëm një fëmijë, për shkak se mjekët nuk kishin parashikuar që  ajo kishte dy fëmijë gjatë shtatzënisë.

Ronnie dhe Donnie Galyon kanë lindur më 28 tetor 1951 në gjendje shëndetësore shumë të mirë dhe kanë peshuar 11 kg. Ata u mbajtën për dy vjet në spital kur lindën, në përpjekje për t’i ndarë.  Por, kur mjekët thanë se ndarja mund të rrezikonte jetën e tyre, prindërit e binjakëve nuk pranuan që ta ndaheshin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kështu ata jetuan si një trup i vetëm për 68 vjet, edhe pse shumicën e organeve i kishin të ndara, si zemrën dhe stomakun, e mësohet se ata ecën për herë të parë kur ishin  29  muajsh.

Gjatë një interviste të dhënë për mediet disa kohë më parë, ata thanë se kishin bërë një jetë të mirë dhe se nuk kishin pishmane, pse jetuan si një trup i vetëm, çka i privoi nga shumë gjëra në jetë.

Burimi: Dailymail

A.C/Dosja.al

Shto Koment