FactcheckPolitike

Jeta përrallore e ministrave socialistë, hotelet, makinat dhe vilat e njerëzve që na qeverisin (SHIFRAT+FOTO)

 • 869$ çantë Yamamoto, Veliaj sfidon Etilda Gjonajn për luks
 • Verë e shtrenjtë, alkool, kolltuqe me shifra marramendëse, pushime, veshje luksi, çanta origjinale, makina të pasurish. Janë këto disa nga qejfet e qeverisë socialiste dhe ministrave të kabinetit. Rasti i Etilda Gjonajt, maja e një kaste që shpenzon mijëra euro për luks në vendin më të varfër të Evropës.
  Featured image of article: Jeta përrallore e ministrave socialistë, hotelet, makinat dhe vilat e njerëzve që na qeverisin (SHIFRAT+FOTO) Disa nga ministret e qeverise dhe jeta e luksit

  TIRANE- Të enjten mbrëma, qetësia e një nate vere u prish nga disa fatura, të publikuara në media ku pasqyrohej luksi që ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, kishte bërë për gati 1 vit. Më shumë në Evropë sesa në Shqipëri, ministrja më hermetike e kabinetit qeveritar, kishte shpenzuar 700 euro nata, për të fjetur në hotelet më të mira të Francës, Italisë e Londrës.

  Faturat e Etilda Gjonajt

  S’vonoi dhe pas saj, në rrjetën e paparacëve ra ministri Blendi Klosi. Klosi udhëtoi mbrëmjen e djeshme drejt Stambollit me “business class”, ndërsa ende nuk është e konfirmuar nëse linja e zgjedhur ishte “Air Albania”.

  Blendi Klosi, duke udhetuar me bussiness class

  Rasti i Gjonajt ka zgjuar vëmendjen e shqiptarëve në rrjetet sociale të cilët pyesin sepse duhet të jenë kaq të shtrenjtë qeveritarët tanë. Ç’është kjo dalldi për të shpenzuar mijëra euro për hotel, të paguar nga populli më i varfër i Ballkanit?

  Ligjërisht, nuk dimë nëse ministrja ka bërë shkelje, por moralisht… një socialiste që paguan 1200 euro nata për të fjetur, përfaqësuese e popullit ku 81% nuk bënë as këtë vit pushime… sigurisht që s’mund të na e lejë fort të qetë ndërgjegjien.

  Por tek Etilda do të rikthehemi sërish…

  Është koha që me këtë rast të sjellim në vëmendje luksin e shfrenuar që kjo qeveri po e shton nga viti në vit, me shifra të frikshme.

  Çdo ministër, çdo drejtor, zv.ministër, spikat me veshjet e shtrenjta, verën high class dhe sigurisht, makinat e luksit.

  Dosja.al sjell disa episode nga ministrat aktualë dhe ata të larguar.

  Elisa Spiropali, nikoqirja e PS me makinë 54 mijë euro

  Ministrja e Shtetit, Elisa Spiropali, reklamoi në 2018-ën makinën e saj superluksoze, “Mercedez-Benz GLA 200”, e cila sipas të dhënave në internet, kushton minimum 54 mijë euro.

  Makina e Elisa Spiropalit

  Pak muaj më vonë, Spiropali tregoi në një emision televiziv, një orë e cila kushtonte mbi 3 mijë dollarë.

  Ora e Elisa Spiropalit

  Një grua në politikë, pa asnjë biznes të deklaruar, qenka vërtet nikoqire…

  Gent Cakaj, në “dashuri” me kuzhinierin e VIP-ave

  Gent Cakaj, ministër i Jashtëm i deleguar, i propoganduar si ministri më i lexuar, njësoj si shokët e tij, ra pre e tundimit të pushtetit. Cakaj, u filmua pak javë më parë në restorantin e famshëm të kuzhinierit turk, Nusret.

  Gent Cakaj tek restoranti i Nusret

  Një darkë në këtë restorant, sipas të dhënave zyrtare të stafit të Nusret, shkon 1400 euro.

  Nje nga faturat e restorantit Nusret

  Sandër Lleshaj, ministër i Brendshëm është pronar i një vile në Gjirin e Lalzit. Në kohën kur media CNA.al, botoi lajmin raportoi se ministri e ka fshehur ta deklarojë këtë pasuri të tijën në formularin e pasurisë.

   

   

   

  Një apartament duplex me sipërfaqe 120 m2, në një godinë me dy kate me sipërfaqe totale 480 m2. Vlera e vilës është minimumi 300 mijë euro, dhe nuk dihet arsyeja pse Lleshaj e ka fshehur atë, dhe kur është koha që ai ëshë bërë pronar i saj.

  Erion Veliaj, kryebashkiaku i “thjeshtë” i Tiranës

  Erion Veliaj, njihet për pasionin e tij për avionat “charter”. Sipas Grida Dumës, në vitin 2016, Veliaj udhëtoi me charter, me vlerë 60 – 70 mijë euro.

  Erion Veliaj ne charter

  Dasma luksoze në Kala është vetëm maja e ajsbergut për Veliajn, pasi ai dhe bashkëshortja, Ajola kapen mat në jo pak raste me veshje luksi dhe udhëtime të shtrenjta.

  Belinda Balluku, e fiksuar pas palestrës

  Belinda Balluku, ministrja e re e Energjisë dhe Infrastrukturës, njësoj si paraardhësi Damian Gjiknuri, ka dobësi jetën vanitoze.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Dosja.al ka mësuar se Balluku ka investuar mijëra euro në hollin e ministrisë, vetëm e vetëm…me arsyetimin se duhet që konferencat ku del ministrja të jenë sa më të kuruara.

  Një tjetër shembull mbi filofozinë e Ballukut për të bërë shtet, edhe rasti kur ajo drejtonte ‘Albcontrol’, dhe pagoi një kontratë me vlerë 66 milionë llekë për të trajnuar… dy anëtarë të stafit.

  Kontrata e dytë, për të cilën mbahet mend Balluku në “Albcontrol’ është edhe ajo e pagesës së 61 milionë lekëve për instalimin e një piste vrapi, dhe disa pajisjeve të tjera të palestrës. E treta, janë këto foto nga festa e “Albcontrol’ e cila i përngjan një skene koncerti, ku paratë, vera dhe qejfi ishin në marrëdhënie stabël.

   

   

   

  Taulant Balla, qejfliu i socialistëve të rilindur

  Taulant Balla, kryetari i grupit parlamentar të PS njihet për jetën e tij të shtrenjtë. Sapo kthehet nga Librazhdi, Ballën e gjen tek “Telekom Lounge”, ku nën shoqërinë  e miqve konsumon verë të shtrenjtë, puro, dhe shishe të shtrenjta. E premta s’është njësoj pa Telekom apo jo z.Balla?

  Ndërkohë që Berisha e akuzon për një luks të shfrenuar… Dosja.al sjell këtë foto nga  numri 2 i PS teksa zbret nga mjeti i tij për të hyrë në Kuvend.

  Taulant Balla, duke zbritur nga makina luksoze

  Arben Ahmetaj, ish-ministër i Financave ka qenë në qendër të akuzave të Partisë Demokratike, për shkak udhëtimeve me çarter. PD akuzoi Ahmetajn, se sipas të dhënave që kishte në dorëzim, Ahmetaj ka shpenzuar 40 mijë euro për një fluturim me çarter.

  Te dhenat e Charterit per Arben Ahmetajn

  Lindita Nikolla me vilë luksi dhe çanta Fendi

  Berisha e ka akuzuar ish-ministren e Arsimit se ka një vilë e cila vlen rreth 1.3 milionë euro. Kjo akuzë është hedhur poshtë nga Nikolla, por asnjëherë nuk është përgënjeshtruar.

  Lindita Nikolla dhe vila per te cilen akuzohet

  Ish-ministrja e Arsimit, në kohën që drejtonte dikasterin, mbante një çante “Fendi” e cila vlente 5100 euro, ndërkohë që e bija i studionte në Francë.

  Lindita Nikolla dhe çanta Fendi

  Damian Gjiknuri në Monte Carlo

  Pushime luksi në Monte-Carlo. Ish-ministri i Energjitikës, përveç tualetit dhe garderobës personale që krijoi në ministri, pas shkarkimit iu dedikua dëshirave personale. Ai u fotografua pak muaj më parë teksa pushonte me të shoqen në Monte-Carlo.

  Damian Gjiknuri dhe e shoqja ne Monte Carlo

  Zyrat mondane dhe vera e shtrenjtë

  Partia Demokratike e akuzon Edi Ramën se në vitin 2019, do të shpenzojë 18 milionë dollar për makina, kolltuqe dhe makina.

  Rekordi është viti 2018, kur qeveria shpenzoi sipas të dhënave të publikuara nga Monitor, rreth 40 milionë euro për zyra, para që ishin shpenzuar edhe në vitet e shkuara.

  Ndërkohë vetë kryeministri, është duke ndërtuar një ashensor privat në kryeministri.

  Ashensori ne kryeministri

  Posta Shqiptare firmosi tenderin pak muaj më parë për të rikonstruktuar zyrat me një vlerë prej 30 milionë euro, ndërkohë që një tender i tillë u bë edhe një vit më parë..

  Makinat Jaguar dhe bishat e luksit

  Dita e seancave plenare është dita e luksit. Njësoj si në një parakalim “Oscar”, oborri i Kuvendit gumëzhin nga zhurma e takave, çantave të shtrenjta, borive të makinave luksoze, dhe parfumeve origjinalë.

  Makinat Jaguar porositur nga qeveria shqiptare

  Kuvendi mori sërish këtë vit 200 mijë euro mjete, ndërkohë që në vitin 2018, sipas shifrave zyrtare të publikuara nga vetë qeveria, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka shpenzuar nga buxheti i tij, 88 milionë lekë për një limuzinë Sedan, ndërkohë që Agjencia Kombëtare e Turizmit, ka shpenzuar 100 milionë lekë për 1 automjet të vetëm.

  (F.g/dosja.al)

  Shto Koment