ArgetimPsikologji

“Jeta nuk është të punosh gjithë javën dhe të shtunën të shkosh në ‘shopping’”, këshillat që nuk duhen humbur

Paleoantropologu, Juan Luis Arsuaga jep këshilla s’e në çfarë prizmi duhet ta shikojmë jetën, që të marrim më të mirat prej saj.
Featured image of article: “Jeta nuk është të punosh gjithë javën dhe të shtunën të shkosh në ‘shopping’”, këshillat që nuk duhen humbur Paleoantropologu, Juan Luis Arsuaga.

Sipas Juan Luis Arsuaga, një paleoantropolog i njohur spanjoll, të kuptuarit se nga vijmë ne mund të na bëjë të vlerësojmë më mirë ekzistencën tonë, sepse “jeta nuk është të punosh gjatë gjithë javës dhe të shtunave të shkosh për shopping” .

Në një intervistë me “El Pais”, Arsuaga shpjegon filozofinë e tij për të jetuar më mirë me të tashmen: “Të kërkosh atë që është e bukur në jetë”.

Këshilla e paleoantropologut, Juan Luis Arsuaga është: “Shikoni për bukurinë në jetë. Ka shumë bukuri rreth nesh. Duhet të ketë diçka më shumë këtu. Dhe kjo diçka quhet kulturë: muzikë, poezi, natyrë, bukuri. Kjo është ajo që ne duhet të vlerësojmë dhe të gëzojmë, përndryshe bëjmë një jetë muti”.

Arsuaga, drejtor shkencor i “Muzeut të Evolucionit Humana”, sapo ka botuar librin “Vida, la gran historia”, ku, duke filluar nga pyetjet e mëdha ekzistenciale, rindërton historinë e jetës në Tokë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ne të gjithë duhet të dimë pse jemi këtu,” – thotë paleoantropologu i njohur.

Burimi: HuffPost

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment