Aktualitet

“Jeta e turistit polak në rrezik”, banorët që i erdhën në ndihmë: Në Theth nuk ka mjek

Banorë të zonës që i erdhën në ndihmë shprehen se rruga për të zbritur është e vështirë dhe ambulanca nuk shkon dot ta marr.
Featured image of article: “Jeta e turistit polak në rrezik”, banorët që i erdhën në ndihmë: Në Theth nuk ka mjek Turisti polak, Wojtek Markiewicz

THETH- “Turisti nga Polonia, Wojtek Markiewicz është në rrezik”, kështu shprehen banorët e zonës që e gjetën atë mes pyjeve, pasi ra nga një lartësi.

Banorë të zonës që i erdhën në ndihmë shprehen se rruga për të zbritur është e vështirë dhe ambulanca nuk shkon dot ta marr. Po ashtu ata tregojnë se edhe nëse e çojnë deri në Theth, sërish polaku nuk do marrë mjekim pasi nuk ka mjek.

Ndërkohë po punohet që t’i jepet ndihma e parë, pasi Wojtek Markiewicz është në gjendje të rëndë shëndetësore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Turisti polak u rrëzua sot pasdite nga një majë mali në Theth teksa ishte duke eksploruar zonën. Për disa orë ai ishte në kërkim dhe vetëm në mbrëmje u gjet. Wojtek Markiewicz ka thyer këmbën dhe ka shumë gjakderdhje, pasi nuk ka marrë as mjekim. Zona ku ka rënë turisiti është shumë e thepisur dhe është i vështirë transporti i tij për në fshat.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment