Blog

Jeta e Delonit dhe e djaloshit nga qyteti i vogël, dy njerëz të botës me histori të njëjta

Kanë kaluar vite dhe ata nuk janë parë më. Kjo është jeta, ashtu si ajo e Delonit të madh, edhe jeta e djaloshit nga qyteti i vogël .Te dy njerëz të një bote janë dhe historitë ndonjëherë janë të njëjta, pavarësisht roleve, gjithkush është artist neë botën e tij të mistershme!
Featured image of article: Jeta e Delonit dhe e djaloshit nga qyteti i vogël, dy njerëz të botës me histori të njëjta Mit'hat Havari
Përditësuar:

Kjo foto e Alain Delon , e kthen pas ate qe se kish degjuar kurre ate emer portreti te bukur e te madh .
Kjo ndodhi aty nga viti 1974 i shekullit te shkuar .

Kishte ardhur me pushime nga nje qytet i shqiperis se mesme ku edhe punonte djaloshi 24 vjeçar , prane prinderve ne qytetin e vogel bregdetar .

Sapo erdhi ne shtepi menjehere veshi kostumin elegant kemishen bojqelli dhe gravaten e bukur te cilen ja kishte blere nja shoku nga Tirana .
Nena e tij e “qortoi”, sapo erdhe more bir ku do shkosh , ai i buzeqeshi nenes se tij e mes nje puthje ne balle plot rrudha i premtoi se do kthehej shpejt , sa te takonte Leskon librashitesin e qytetit .

Nena e ndoqi me sy, ndersa i biri me hapa te shpejt thuaj vraponte po afrohej tek libraria e cila ndodhej ne qender te atij qyteteti me histori te lashte .

Sakaq u gjend perballe mikut shtatvogel Lesko V.
U perqafuan me mall pasi kishin kohe pa u pare dhe ishte e justifikueshme .

Djaloshi aty kishte kaluar femijerin adoloshencen dhe pak vite rinie , me pas ai migroi ne nje qytet industrial per nje jete me te mire dhe siç i thoshte miku i tij , i qendronte ngushte ai qytet i vogel qe ndodhej atje ne jug mes malesh e detin blu perballe.

Pas komplimentave te mikut te tij per performancen e pa u ç’mallur mire , ne librari ja bef.nje mesuese e bukur qe djaloshi e njihte .

Ajo i pershendeti te dy , pastaj pyeti librashitesin nese kishte ardhur ndonje liber i ri .
Ai i tha se nuk kishte gje te re .

Nje çast ajo beri nje gjysem rrotullimi nguli syte me nje lloji admirimi nga i huaji , i cili qendronte ne kembe si i zene ne faj, por kishte aq qetesi sa dalloi lehte syte e saj zhbirues e te bukur dhe ashtu natyrshem pyeti Leskon , cili eshte ky djale?!.

Ai i tha se eshte djali i filanit , djali i madh i tij , por eshte larguar nuk jeton me ketu etj..

Ajo leshoi nje uaaa as e njoha , dukesh tamam tamam si Alen Delon , dallohesh qe nuk jini prej ketu , djaloshit ju skuq fytyra ,e ndjeu , pavarsisht se nuk kishte pasqyre ta vertetonte kete gje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai as e kishte degjuar kurre me pare kete emer , izolimi ishte i tejskajshem dhe ishte komplet i justifikuar , por mesuesja kishte televizor ne shtepi , ndersa ai jo , varferia e kohes bente diferencen .

Sigurisht mesuesja me e madhe ne moshe se ai kishte me shume informacion , kjo edhe per shkak te ekranit ku aso kohe nuk kishte bllokim valesh , ata shihnin gjithçka , festivale filma te huaj lajme etj pa fund.

Me pas ajo komplimentoi djalin duke e pergezuar qe ishte larguar nga ai vend i izoluar dhe si per ta ilustruar hidhur ate realitet tha: Ja ketu na iku rinia , thuaj syte ju mbushen me lot .
Ju dha doren te dyve e u largua ashtu heshtur .
Te dy miqte ngelen te shtangur .

Pas nje çasti “funeber” Les…filloi te qeshte e duke bere humor me mikun tij te sapo ardhur tha: ” e turbullove mesuesen e bukur” filluan te qeshnin te dy , ishin te rinj …
Sakaq djali e pyeti mikun e tij se kush ishte ky Alain Delon?.
Librashitesi nuk e dinte .

Pas vitesh ai pa ne kinemane e qytetit te madh industrial filmin “dy njerez te nje qyteti” ku Alen Delon ky artist i madh Francez luante rolin e Gino Strablixhit nje ish i burgosur qe kishte grabitur nje banke etj…
Kohe me pas djaloshi do kishte probleme me rolin e artistit te madh me kreret e ideologjis se rregjimit , per shkak se kishte aluduar per fenomenin atje ne Paris , dhe me vendin e tij qe lengonte nga diktatura .

Pas me shume se 30 vitesh ai do e takonte mesuesen e bukur ne Tirane , ne fakt ajo do e takonte ate , siç i tha :, u njofa nga mediat , se askurre s’do tu njihja ndryshe , aq me shume ai qe tashme mbante mbi supe vite , sigurisht dhe ajo , por fisnikeria e saj ishte e skalitur , syte nuk kishin ndryshuar fare po aq te bukur , po aq me jete ..

Pasi pyeten njeri tjetrin ne kembe aty afer librit universitar , ajo s’nguroi te kujtonte momentin magjik ne te shkuaren e larget per dialogun ne librarin e qytetit te vogel , e kur djaloshin e krahesoi me Alain Delon , qeshen te dy pastaj ajo vazhdoi ..” nuk kam gabuar gjithsesi, ju jini dikushi , mbase jo Alen Deloni artist , por nje Shqiptar qe lufton per vendin e tij , jam krenare per ju .

Pas pak minutash ata u ndane si miq te vjeter , u perqafuan ngrohtesisht ku nuk pati ferkim duarsh ne supe .. .

Kane kaluar vite dhe ata nuk jane pare me . Kjo eshte jeta , ashtu si ajo e Delonit te madh , edhe jeta e djaloshit nga qyteti i vogel .Te dy njerez te nje bote jane dhe historit ndonjehere jane te njejta , pavarsisht roleve , gjithkush eshte artist ne boten e tij te mistereshme !

Aktori që luante rolin e Alain Delon

Vini re: Titulli redaksional

Shto Koment