Kuriozitete

Jep rezultat tek minjtë/ Tajlanda nis vaksinën kundër Covid-19 edhe tek majmunët

Ai ka thënë se Maesincee ka thënë se hulumtuesit kanë besim se  do të kenë më shumë të dhëna rreth efektit të vaksinës, deri në muajin shtator.
Featured image of article: Jep rezultat tek minjtë/ Tajlanda nis vaksinën kundër Covid-19 edhe tek majmunët Foto Ilustruese

TAJLANDË-Ministri tajlandez për Edukim të Lartë dhe Hulumtime Suvit Maesincee ka njoftuar se Tajlanda ka nisur testimin e një vaksine për koronavirus edhe tek majmunët pasi ata kaë dhënë rezultat tek minjët.

Ai ka thënë se Maesincee ka thënë se hulumtuesit kanë besim se  do të kenë më shumë të dhëna rreth efektit të vaksinës, deri në muajin shtator. Mediat bëjnë me dije se për të krijuar këtë vaksinë është përdorur acid ribonukleik, i cili shtyn qelizat e njeriut që të prodhojnë antigjene.

“Ky projekt është për racën njerëzore, jo vetëm tajlandezët. Kryeministri (Prayuth Chan-ocha) ka theksuar politikën se ne duhet ta zbulojmë vaksinën dhe t’i bashkohemi komunitetit që po punon në këtë drejtim”, ka thënë Suvit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: news18.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment