Kuriozitete

Jeni përgatitur për Halloween? Zbuloni 10 filmat më të frikshëm horror që duhet t’i shihni me patjetër sot

Koha më e frikshme e vitit do të thotë që ne duhet të marrim disa filma të mrekullueshëm horror për të parë.
Featured image of article: Jeni përgatitur për Halloween? Zbuloni 10 filmat më të frikshëm horror që duhet t’i shihni me patjetër sot Filmat me te shikuar horror

Sot është Halloween dhe asgjë më mirë se të shikosh një film të mirë e të frikshëm nuk mund të përshkruajë këtë ditë. Koha më e frikshme e vitit do të thotë që ne duhet të marrim disa filma të mrekullueshëm horror për të parë. Cilat janë filmat më të mëdhenj horror të të gjitha kohërave? Ka kaq shumë lloje tmerresh, duke përfshirë komeditë e tmerrit, filmat më të butë, tmerrin e mbinatyrshëm, ose përzierjet e mrekullueshme të të gjithave më lart. Daily Mirror ka renditur dhjetë filmat që duhet të ndiqen për Halloëeen.

10. Halloween (1978)

Halloween (1978)

Ky është një nga ekskluzivitetet me të suksesshme të të gjitha kohërave. Filmi na prezantoi me Michael Myers, një vrasës serial i rrezikshëm, i cili paraqiste një kërcënim serioz për heroinën e pasur Laurie Strode.

9. The Exorcist (1973)

The Exorcist (1973)

Regjisori William Friedkin na prezantoi historinë e Rganit cila pushtohet nga djalli. Nëna e saj i drejtohet për ndihmë kishës dhe kisha dërgon një ekspert për të kryer një ekzorcizëm.

8. Alien (1979)

Alien (1979)

Është një film horror-fiction shkencor i vitit 1979, i realizuar nga Ridley Scott dhe shkruar nga Dan O’Bannon. Bën fjalë për një ekuipazh hapsinor “Nostromo”, i cili gjatë një udhëtimi kthimi në tokë, përballet me një grup jashtëtokësorësh vdekjeprurës dhe agresiv që lëvizin lirshëm në anije.

7. The Thing (1982)

The Thing

Filmi flet për një grup shkencëtarësh që shkojnë në Antarktidën e largët për kërkime dhe marrin një qen me vete. Krejt papritur qeni bëhet agresiv dhe fillon të sulmojë brutalisht njerëzit dhe kafshët. Shkencëtarët kuptojën që tashmë nuk kishin të bënin me një qen, por me një krijesë të mbrapshtë të botës tjetër që mund t’i vriste të gjithë.

6. Scream (1996)

Scream (1996)

Filmi flet për personazhin Sidenu Prescott, një gjimnazist në qytetin imagjinar ëoodsboro në Kaliforni, i cili bëhet shënjestra kryesore e një vrasësi misterioz, i veshur me një kostum Halloëeen të njohur si Ghostface.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

5. Shining (1980)

The Shining (1980)

Është një film dramo-psikologjik, i bazuar në romanin “The Shinning”. Personazi kryesor është Jack Torrance, një shkrimtar aspirues alkoolik në rikuperim, i cili pranon pozicionin e kujdestarit në hotelin historik të izoluar në Kolorado. Gjatë dimrit me Jack janë gruaja e tij ëendy Torrance (Duvall) dhe djali i ri Danny Torrance (Lloyd). Danny posedon “shkëlqim”, aftësi psikike që i mundësojnë atij të shohë të kaluarën e tmerrshme të hotelit. Kuzhinieri i hotelit, Dick Hallorann (Vëllezërit), gjithashtu e ka këtë dhe është në gjendje të komunikojë telepatikisht me Danny.

4. Rosemary’s Baby (1968)

Rosemary’s Baby (1968)

Filmi flet për një grua shtatzënë të quajtur Rosemary, e cila pasi zhvendoset në banesën e saj të re bashkë me burrin e saj ajo fillon të bëhet paranojake dhe beson një kult i ligë dëshiron të marrë fëmijën e saj.

3. Carrie (1976)

Carrie (1976)

Flet për Carrie White, një vajzë adoleshente e abuzuar që tallet nga bashkëmoshatarët e saj në shkollë dhe ngacmohet nga nëna e saj fetare në shtëpi.

2. Psycho (1960)

Psycho (1960)

Filmi përqendrohet në një takim midis një sekretari, Marion Crane (Leigh), i cili përfundon në një hotel të izoluar pasi vodhi para nga punëdhënësi i saj, dhe pronari-menaxheri i motelit, Norman Bates (Perkins) dhe po vuante pasojat e tij.

1. Get Out (2017)

Get Out (2017)

Regjisori Jordan Peele ekzaminoi tema menduese dhe satirike në përrallën e një njeriu të ri afrikano-amerikan Chris (një Daniel Kaluuya i shkëlqyeshëm) i cili shkon të qëndrojë me familjen e të dashurës së tij të bardhë Rose (Allison ëilliams). Sidoqoftë, pasi të qëndrojë me familjen e përsosur, fotografia Chris merr shumë më tepër sesa u interesua.

(E.S. Dosja.al)

Shto Koment