Politike

“Jemi në opozitë”, Braçe reagon ndaj Andi Lilës: Mua më kërkon llogari? S’është qeveria ajo që përcakton kushtet tuaja

Erion Braçe ka deklaruar ndaj Andi Lilës se kontratat e futbollisteve kanë rregulla dhe institucione ku mbrohen por nuk është qeveria ajo që i garanton.
Featured image of article: “Jemi në opozitë”, Braçe reagon ndaj Andi Lilës: Mua më kërkon llogari? S’është qeveria ajo që përcakton kushtet tuaja Erion Braçe dhe Andi Lila

Tiranë- Zv/kryeministri Erion Braçe ka reaguar menjëherë pas akuzave nga Andi Lila se qeveris nuk ka bërë asnjë gjë për statusin e futbollistëve. Lila u kujtoi Braçes se politika kujtohet për futbollin vetëm kur shkojnë në Europian.(lexo këtu)

Ndërsa Erion Braçe i ka theksuar futbollistit se nuk ka pse i kërkon llogari atij pasi marrëdhënia është mes futbollistit dhe klubit. Ai është shprehur se kontratat e futbollisteve kanë rregulla dhe institucione ku mbrohen dhe nuk është qeveria ajo që i garanton.

Reagimi: 

I nderuar zoti Lila!
Nuk do replikoja kurre me nje futbollist-ata thjesht i ndjek ne gare,
i duartrokas pa fund kur e meritojne,
por meqe u prezantuat nga detyra e larte e kryetarit te pare te Sindikates se Futbollisteve,
po ndaj me ju,
tre kater mendime mbi ate qe lexova.

E para dhe kjo eshte personale;
Jo ju, por kerkush perfshi dhe ate qe e dallova mes rreshtave,
nuk me thote dot se si duhet te flase!
Une zotni kam lirine te them ate qe mendoj dhe e bej si dua:
Prej pasionit si tifoz e s’me vjen turp hic,
prej detyres egzakt kur duhet te bej detyren, teresisht e ndare me pasionin! Tani per ceshtjen;
E para, une nuk paragjykoj kerkend,
as individe, as ekip e as FSHF.
Une i referohem fakteve!
Tre vendime te Cas nuk jane paragjykim por vendime gjykate!
I fundit prej tyre ka legjitimuar sistemin BFDS te monitorimit te garave te paracaktuara me qellim bastet e paligjshme!
Kete ta them si shtetar mu ne mes te realitetit, por edhe si tifoz qe urren ta mashtrojne kur sheh nje ndeshje futbolli!
Tani nje pyetje kam;
Ju perse refuzoni te pranoni qe paracaktimi i rezultateve te nje gare, kombetare e nderkombetare,
eshte nje fenomen i perhapur ne futbollin shqiptar e per te cilin flasin te gjithe?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nuk pastrohet, kurohet, permiresohet duke kapur majen e konkurences, financohet futbolli duke fshehur krimin zotni!

E dyta, mua me kerkon llogari per te drejtat e futbollisteve?!
Zotni e kam une gabim apo marredhenia eshte mes futbollistit, klubit, permes nje kontrate qe administrohet nga palet dhe FSHF-ja, e cila duhet ta mbroje ate kontrate?!
Nese ti e di ndryshe, atehere kot qe e keni ngritur ate sindikate.
Kontratat e futbollisteve kane rregullat dhe institucionet ku mbrohen e te siguroj, nuk eshte Qeveria ajo qe i garanton. Kerkund.

E treta, po, ti ke te drejte, bilancet e pista jane detyre e Tatimeve.
Por duhet te dish dy gjera:
E para, te gjitha detyrimet e sotme ndaj fiskut i kane llogaritur tatimet, pra kane bere punen;
E dyta, sa here une kam nxitur kete-sic ti ma kerkon, FSHF ka uleritur per nderhyrje politike e ka kercenuar me UEFA!

Kjo eshte E VERTETA.
Si tre stadiumet e kesaj qeverie!
Aty luan ti!

J.V/Dosja.al 

Shto Koment