BotaPolitike

“Je “barrë’ për Francën”/ Emmanuel macron i përgjigjet Erdogan: Po i kufizon popullit turk liritë dhe të drejtat

Sipas mediave të huaja, Macron është shprehur se Erdogan po i kufizon  popullit të tij liritë dhe të drejtat.
Featured image of article: “Je “barrë’ për Francën”/ Emmanuel macron i përgjigjet Erdogan: Po i kufizon popullit turk liritë dhe të drejtat Rexhep Tajip Erdogan dhe Emmanuel Macron

FRANCË-Presidenti francez, Emmanuel Macron, i është përgjigjur deklaratës të homologut të tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, i cili e përshkroi atë si një “barrë” për Francën. Sipas mediave të huaja, Macron është shprehur se Erdogan po i kufizon  popullit të tij liritë dhe të drejtat.

“Kjo është një gënjeshtër e madhe. Ne nuk jemi as Hungari as Turqi. Franca nuk ka asnjë problem me Islamin … ne jemi një vend me të cilin kemi pasur gjithmonë dialog”- tha ai.

Pak orë më parë, Erdogan tha se “Macron është një barrë për Francën. Macron dhe Franca po kalojnë një periudhë shumë të rrezikshme”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Shpresa ime është që Franca të ‘çlirohet nga problemi Macron’ sa më shpejt të jetë e mundur”, shtoi Presidenti Turk.

Gjatë viteve, Turqia dhe Franca nuk kanë rënë dakord mbi një numër çështjesh gjeopolitike, por kohët e fundit ndryshimet janë përshkallëzuar në një nivel personal, me Erdogan duke thënë, ndër të tjera, se Macron  “duhet të shkojë te një psikiatër”.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment