FactcheckPolitike

‘Do bëhet javën tjetër…’/ Rritja e pagave me 40% për bluzat e bardha dhe mësuesit! Pse ngurron Rama? Kryeministri akoma nuk jep detaje por vetëm premton

Kryeministri Edi Rama ende nuk e ka publikuar planin për rritjen me 40% të pagave. Ne (që jemi pak më të lirë me kohën) do ta presim derisa të mbarojë detyrimet dhe të na dedikojë pak nga koha e tij.
Featured image of article: ‘Do bëhet javën tjetër…’/ Rritja e pagave me 40% për bluzat e bardha dhe mësuesit! Pse ngurron Rama? Kryeministri akoma nuk jep detaje por vetëm premton Edi Rama

TIRANË– Premtimi i kryeministrit Edi Rama se do të rrisë me 40% pagat e mjekëve, infermierëve dhe të mësuesëve ka qënë lajmi më i mirëpritur i javëve të fundit. Lajmin e bërë të ditur vetë kryeministri më 23 Shtator gjatë një komunikimi në rrjetet e tij sociale, ku edhe shprehej se rritja e të ardhurave për kategoritë e sipërpërmendura ishin të merituara.

E teksa përballej me akuzat e opozitës se e gjitha bëhej për të siguruar sa më shumë vota për zgjedhjet e 25 prillit, Rama e mohoi kategorikisht duke u shprehur se tani iu dha mundësia dhe e bëri. Madje ai shtoi se do të japë më shumë detaje javën e ardhshme.

Javën e ardhshme do të publikojmë rritjen masive të rrogave për mjekët. Kur fola për mësuesët, na thanë kur e keni 40%, ne llogarinë e kemi. Mjekët dhe mësuesit i kemi në fokus shumë thjesht. Do e shohim që ky është një zotim i mundur. Fokusohemi tek informohemi dhe të nxitim punësim”,-tha Rama. (Shiko këtu)

Një javë kaloi… Dje shefi i kabintetit doli në një konferencë për shtyp bashkë me ministrin për Rindërtimin, Arben Ahmetajn dhe me ministren e Financave, Anila Denaj. Sërish kryesocialisti përmendi se javën që vjen do të merret një vendim final në lidhje me rritjen e pagave për mësuesit, mjekët dhe infermierët edhe pse 7 ditët që kërkoi kaluan.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Javën tjetër do kemi besoj komunikimin final për pagat e mjekëve dhe mësuesëve dhe do vijmë me llogari me fakte dhe me shifra. Përqeshja e shifrave në emër të popullit është bërë një sëmundje që duhet kuruar,”-shtoi kryeministri.

Na mbetet të presim për javën tjetër (nëse prezantohet) për detajet nga plani. Por e gjitha varet nga axhenda e kryeministrit, i cili kohën e tij nuk ia dedikon vetëm prezantimit të premtimeve. Me detyrat si kreu i OSBE, vizitat në Greqi, Turqi dhe Mal të Zi, me mbledhjet në selinë e PS për të ndarë punën për zgjedhjet e 25 prillit, Rama ndodh që të shtyjë ose të harrojë pa të keq. Ne (që jemi pak më të lirë me kohën) do ta presim derisa të mbarojë detyrimet dhe të na dedikojë pak nga koha e tij.

(f.g.k.m/dosja.al)

Një Koment në “‘Do bëhet javën tjetër…’/ Rritja e pagave me 40% për bluzat e bardha dhe mësuesit! Pse ngurron Rama? Kryeministri akoma nuk jep detaje por vetëm premton

  1. Po ne te tjereve qe punojme ne shtet, kur do na i rrise rrogat ky? Kemi 7 vjet pa rritje rrogash. Te pakten cdo vit te na rriste rrogen aq sa eshte inflacioni vjetor (rritje e cmimeve). Sepse ne 7 vite i bie qe sipas inflacionit, rroga qe marrim eshte 21 deri 25 % me e ulet.

Shto Koment