Bota

“Jam personi i parë me sindromën Asperger”, Elon Musk bën deklaratën në emision: Them gjëra të çuditshme po kështu funksionon truri im

Elon Musk mbrëmjen e të shtunës ka qenë i ftuar në emision Saturday Night Live ku ka zbuluar se ai ka sindromën e Asperger. Mendohet se është hera e parë që Z. Musk flet për gjendjen e tij.
Featured image of article: “Jam personi i parë me sindromën Asperger”, Elon Musk bën deklaratën në emision: Them gjëra të çuditshme po kështu funksionon truri im Elon Musk

SHBA- Elon Musk ka zbuluar se ai ka sindromën e Asperger ndërsa ishte shfaqur në serinë e skicave të humorit Saturday Night Live (SNL). BBC shkruan se mendohet se është hera e parë që Musk flet për gjendjen e tij.

49-vjeçari u tha shikuesve se ai ishte “personi i parë me Asperger” që drejtoi programin e gjatë – për brohoritje me zë të lartë nga audienca.

Sindroma e Asperger është një munges aftësie gjatë gjithë jetës e cila prek njerëzit në shumë mënyra të ndryshme.

Shefi i teknologjisë ishte mysafir duke pritur shfaqjen e skicave.“Unë jo gjithmonë kam shumë intonacion ose variacion në mënyrën se si flas … gjë që më thuhet se e bën për një komedi të shkëlqyeshme”, -tha me shaka në hapjen e tij monolog. “Në të vërtetë po bëj histori sonte si personi i parë me Asperger që pret SNL.”

Komenti i tij nxiti një duartrokitje nga audienca e studios.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Disa njerëz në mediat sociale, megjithatë, vunë në dyshim pretendimin e tij. Ata theksuan se aktori i humorit Dan Aykroyd, i cili ka folur publikisht për përvojën e tij me sindromën e Tourette dhe Asperger, më parë ka qenë punonjës i SNL.

Musk, në Twitter, gjithashtu bëri shaka për përdorimin e tij të mediave sociale. Ai është përballur me kritika dhe madje edhe kërcënime ligjore për postimet e tij në të kaluarën.

“Shikoni, e di që ndonjëherë them ose postoj gjëra të çuditshme, por kështu funksionon truri im. Për këdo që është ofenduar, unë vetëm dua të them se kam rikrijuar makinat elektrike dhe po dërgoj njerëz në Mars me një anije rakete. A mendonit se do të bëhesha edhe një tip i ftohtë, normal?”- tha ai.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment