Rajoni

‘Jam kundër shkëmbimit të territoreve me Serbinë’/ Flet Thaçi: I propozova Kurtit referendum, s’ma vuri veshin

Thaçi foli edhe për çështjen e shkëmbimit të territoreve për të cilën Shtetet e Bashkuara të Amerikës duke u shprehur se kurrë nuk ka ekzistuar një marrëveshje e tillë.
Featured image of article: ‘Jam kundër shkëmbimit të territoreve me Serbinë’/ Flet Thaçi: I propozova Kurtit referendum, s’ma vuri veshin Foto ilustruese

PRISHTINË– Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, i ftuar në emisionin Pressing të T7 është shprehur se gjatë takimit me kryeministrin në detyrë të Kosovës, Albin Kurtin, i ka propozuar këtij të fundit referendumin për çështjen finale të mbylljes së dialogut me Serbinë.

Në takimin me Kurtin ia kam propozuar ligjin për referendum për mbylljen e çështjes së dialogut Kosovë Serbi, për një marrëveshje finale. Ai e mori me skepticizëm dhe e pashë se nuk pati përqëndrim”, është shprehur Thaçi.

Thaçi foli edhe për çështjen e shkëmbimit të territoreve për të cilën Shtetet e Bashkuara të Amerikës duke u shprehur se kurrë nuk ka ekzistuar një marrëveshje e tillë.

“Unë asnjëherë nuk kam folur për shkëmbim të territoreve, gjithmonë kam thënë jo autonomi, jo ndarje të Kosovës, jo shkëmbim të territoreve”, shtoi presidenti.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Çfarë ka ndodhur së fundmi në Prishtinë?

Qeveria e Kurtit u rrëzua me një mocion mosbesimi të iniciuar nga partneri i tij në koalicion, Isa Mustafa i LDK-së. Sipas tij, aryset për mocionin ishin shkarkimi i ministrit të Brendshëm, Agim Veliu dhe mosshpallja e gjendjes së jashtëzakonshme për koronavirusin. Ndërsa Kurti u shpreh se e gjitha ndodhi për shkak të një marrëveshje mes Mustafës, Thaçit dhe Amerikës për shkëmbimin e territoreve me Serbinë. Ndërsa sot, Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë planin e masave të marra nga qeveria Kurti për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. 

(k.m./dosja.al)

Një Koment në “‘Jam kundër shkëmbimit të territoreve me Serbinë’/ Flet Thaçi: I propozova Kurtit referendum, s’ma vuri veshin

  1. Mjeshtër i mashtrimeve është ky derr

Shto Koment