Politike

“Jam konsultuar me ndërkombëtaret”, Basha komenton deklaratat e Ramës: Ata flasin për vete, Kryeminsitri fshihet pas tyre (VD)

Po ashtu Basha foli dhe për padinë e Ilir Metës ndaj Ardian Dvoranit dhe nuk ishte i sigurt nëse do kishte një hetim të pavarur nga Prokuroria.

TIRANË- Lulzim Basha nga konferenca me gazetarët ka komentuar dhe deklaratat e Edi Rmës të bëra sot nga Kuvendi, ku tha Kryeministri po fshihet pas ndërkombëtarëve dhe i përdor ata kur bën deklarata në emër të tyre. Po ashtu Basha foli dhe për padinë e Ilir Metës ndaj Ardian Dvoranit dhe nuk ishte i sigurt nëse do kishte një hetim të pavarur nga Prokuroria.

Sot Kuvendi votoi projekt-rezolutën për të bërë nul dekretin e Metës?

Nuk ka Parlament, ka strehë të disa kriminelëve, ka një dosje që duhet të ishte hetuar por Prokuroria e kapur nuk e ka hetuar. Ka edhe disa pseudoparlamentarë që nuk gënjejnë dot veten e tyre.

Padia për Dvoranin, do ketë hetim të paanshëm?

Është institucioni i parë që ka kapur Rama, duke nisur me dosjet e aferave të mëdha janë arsyeja pse SPAK po vonohet. Një Prokrurori e ccliruar ka mundësi të hetojë gjithçka. Ka qënë manovër e Ramës për të përdorur Dvoranin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rama tha nga parlamenti, si e vlerësoni qëndrimin e ambasadorëve për këto institucione?

Trojka dhe ambasadorët flasin për vete, Rama ka zakon që të mos flasë për vete. Nuk besoj se ajo që ka thënë është në valë. Unë kam mirënjohje por nuk besoj se ndërkombëtarët i thonë Ramës që kape drejtësinë. Apo t’i thonë bli vota. Pasojat janë që është vendi më i korruptuar në Europë.

Lulzim Basha në konferencën urgjente ka hedhur akuza kundër Ramës. Basha u shpreh se Rama po tenton kapjen e Kushtetueses, pasi ka frikë nga vendimi që kjo gjykatë do marrë për ‘30 qershorin’. Kreu i PD u bëri thirrje ndërkombëtarëve të qartësojnë pozicionin e tyre dhe të reagojnë për deklaratat e Ramës. Numri një i opozitës u shpreh se PD dhe aleatët janë për vijimin e Reformës në Drejtësi dhe Zgjedhores

(k.m. dosja.al)

Shto Koment