Sport

Ja sa i kushtoi Manchester United shkarkimi i Jose Mourinho

Manchester United e pagoi 20 milion euro Jose Mourinhon për shkarkimin e tij prej detyre.
Featured image of article: Ja sa i kushtoi Manchester United shkarkimi i Jose Mourinho

Manchester United zbulon se për ta shkarkuar Jose Mourinhon nga pozita e trajnerit të Djajve të Kuq ata harxhuan 22 milion euro për të paguar portugezin pasi kaloi 2 vite e gjysëm me klubin.

Mourinho u shkarkua pas një serie të rezultateve të këqija, por fundin e solli ndeshja me Liverpool ku lojtari me origjinë shqiptare, Xherdan Shaqiri, shënoi 2 herë në fitoren 3-1.

Portugezi u zëvendësua nga Ole Gunnar Solskjaer, i cili e ka bërë një kthim pozitiv në skuadrën e Manchester Unitedit.

 Norvegjezi i ka fituar dhjetë nga 12 ndeshjet e zhvilluara si trajner i “Djajve të kuq”, duke e zhvendosur United në vendin e 4 në renditje.

Mourinhos iu dha një kontratë e re nga klubi në janar të vitit të kaluar, që e rriti pagën e tij vjetore në rreth 13.5 milionë euro, me datë skadimi në qershor të vitit 2020.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 Në këtë kontratë, klubi e kishte opsionin për t’ia vazhduar kontratën portugezit edhe për 12 muaj të tjerë.

Por, forma e tmerrshme e “Djajve të kuq” gjatë fundit të vitit të kaluar, bëri që portugezi ta humbte punën e tij më 18 dhjetor.

Në vend të tij erdhën persona që kishin qenë të afërt me klubin edhe më parë, si ish-sulmuesi i Manchester Unitedit, Ole Gunnar Solskjaer, dhe ish-ndihmës trajneri i Sir Alex Fergusonit, Mike Phelan.

B.N/dosja.al

Shto Koment