Psikologji

Ja pse duhet të hiqni dorë nga kafeina, njihuni me detoksin dhe efektin e saj

Studimi i fundit , ka zbuluar se numri i kafeve që njerëzit kanë konsumuar nga viti 2012 deri në vitin 2018 është rritur ndjeshëm.
Featured image of article: Ja pse duhet të hiqni dorë nga kafeina, njihuni me detoksin dhe efektin e saj

TIRANË – Kafeja është një nga pijet më të konsumuara nëtë gjithë botën. Shumë njerëz, e kanë konsumine kafesë, pjesë të rutinës së tyre të përditshme dhe në momentet kur ata kanë nevojë për rritje të përqëndrimit ose energji shtesë, ata menjëherë konsumojnë një filxhan kafe.

Studimi i fundit , ka zbuluar se numri i kafeve që njerëzit kanë konsumuar nga viti 2012 deri në vitin 2018 është rritur ndjeshëm.

Kafeja ofron një numër përfitimesh shëndetësore, që i shërben njerzëve për të  reduktuar prekjen nga sëmundje që lidhen me mëlçinë, kancerin apo diabetin.

Por varësia nga kafeja, mund të dëmtojë shëndetin mendor dhe atë fizik.

Një individ duhet të konsumojë jo më shumë se 400 miligram kafe në ditë, sipas Administrimit të Ushqimit dhe Barnave (FDA).

Nivele të larta të kafeinës mund të ndikojnë në neuro-transmetuesit në tru, të cilat janë përgjegjëse për dhimbjen e kokës dhe jo vetëm.

Nëse ju jeni një përdorues i rregullt i kafesë, shmangia e saj për disa ditë mund të sigurojë një numër përfitimesh dhe të përmirësojë shëndetin tuaj.

Çfarë ndodh nëse ne kryejmë detoksin e kafeinës?

Si fillim eliminimi i kafesë ndihmon në përmirësimin e gjumit. Kafeina rrit nivelet e energjisë duke shkaktuar pagjumësi. Pirja e kafesë pasdite mund të ju mbajë zgjuar gjatë natës dhe madje të shkaktojë çrregullime të gjumit edhe gjatë natës.

Dhëmbë më pak të zverdhur

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ulja e konsumit të kafesë ndihmon në uljen e zverdhjes së dhëmbëve dhe mirëmbajtjen e tyre.

Sasi të larta kafeje krijojnë dhëmbë të hollë dhe të brishtë.

Ju ndihmon të bini në peshë.

Kafeja ndikon në oreksin dhe urinë tuaj, pasi ajo mund të përmbaje sheqer dhe përbërës me kalori të lartë. Ky kombinim mund të çojë në humbje ose shtim peshe.

Ndihmon në humorin tuaj

Nëse konsumoni një sasi të madhe kafeine, ju jeni të prirur për të qënë nervoz, të stresuar ose në ankth. Detoksi i kafesë mund t’ju ​​ndihmojë të qëndroni më të qetë gjatë ditës.

Ulni konsumin tuaj në mënyrë dramatike brenda pesë ditëve. Filloni duke pirë vetëm një filxhan, duke provuar alternativa, të tilla si çaji ose kafe dekafeinato, derisa të arrini që të hiqni plotësisht kafen nga përditshmëria juaj.

Burimi:Medicalnewstoday

E.C/Dosja.al

Shto Koment