Kuriozitete

Ja gjithçka që duhet të dini! Shkencëtarët e Oksfordit fillojnë provën klinike për vaksinën HIV

Vullnetarët do të marrin fillimisht dozën e parë të vaksinës- e njohur si vaksina HIVconsvX - për të marrë më pas doza të tjera më të madha. HIVconsvX, ndryshe nga vakinat e tjera, të cilët u krijuan për të ndikuar qelizat B, është krijuar për të nxitur qelizat T të sistemit imunitar.
Featured image of article: Ja gjithçka që duhet të dini! Shkencëtarët e Oksfordit fillojnë provën klinike për vaksinën HIV Foto ilustruese

BRITANI E MADHE- Universiteti i Oksfordit ka nisur fazën e parë të provës për vaksinën e HIV. Mësohet se doza e provës për HIV-CORE 0052, do të implementohet tek 13 të rritur të shëndetshë, HIV-negativë të moshës 18 deri 65 vjeç, të cilët nuk konsiderohen të kenë rrezik të lartë të infeksionit.

Vullnetarët do të marrin fillimisht dozën e parë të vaksinës- e njohur si vaksina HIVconsvX – për të marrë më pas doza të tjera më të madha. HIVconsvX, ndryshe nga vakinat e tjera, të cilët u krijuan për të ndikuar qelizat B, është krijuar për të nxitur qelizat T të sistemit imunitar.

Megjithëse prova fillestare do të zhvillohet në Mbretërinë e Bashkuar, studiuesit gjithashtu kanë plane për të filluar prova të ngjashme të vaksinave të HIV në Evropë, Afrikë dhe SH.B.A. Ndërkohë, shkencëtarët e Oksfordit po parashikojnë që rezultatet e procesit gjyqësor të HIV-CORE 0052 do të raportohen në prill 2022.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

HIV (virusi i mungesës së imunitetit njerëzor) është një virus që sulmon qelizat e rëndësishme që ndihmojnë trupin të luftojë sëmundjen dhe infeksionin. Nëse HIV nuk trajtohet, mund të çojë në AIDS (sindromi i mungesës së imunitetit të fituar), një gjendje kronike, potencialisht e rrezikshme për jetën. Sot, njerëzit që jetojnë me HIV mund të jetojnë aq kohë sa bashkëmoshatarët e tyre që nuk kanë HIV, por me kusht që të marrin trajtimin e duhur me ilaçe HIV (të quajtur terapi antiretrovirale ose ART).

Marrë dhe përkthyer nga pharmatimes.com

(k.m/dosja.al)

Shto Koment