Bota

Izrael/ Policia vret dy palestinezë dhe plagos një të tretë

Trupat izraelite kanë qëlluar dhe vrarë dy palestinezë dhe plagosur një të tretën pasi burrat hapën zjarr në një bazë të policisë kufitare në Bregun Perëndimor. Dhuna vjen në një kohë të tensioneve të rritura mbi Jeruzalemin lindor, ku dhjetëra palestinezë rrezikojnë të dëbohen pas një beteje të gjatë ligjore me kolonët izraelitë.
Featured image of article: Izrael/ Policia vret dy palestinezë dhe plagos një të tretë vriten dz palesinez nga policia itzraelite

IZRAELI-Policia izraelite ka qëlluar dhe vrarë dy palestinezë dhe plagosur një të tretën pasi burrat hapën zjarr në një bazë të policisë kufitare në Bregun Perëndimor. The guardian raporton se tre sulmuesit hapën zjarr në bazën pranë qytetit verior të Jenin të Bregut Perëndimor.

Policia Kufitare hapi zjarr si përgjigje, duke vrarë dy prej burrave dhe duke plagosur një të tretë, i cili u evakua në një spital.

Dhuna vjen në një kohë të tensioneve të rritura mbi Jeruzalemin lindor, ku dhjetëra palestinezë rrezikojnë të dëbohen pas një beteje të gjatë ligjore me kolonët izraelitë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të enjten, forcat izraelite arrestuan një palestinez të dyshuar për kryerjen e një makine me armë zjarri në fillim të kësaj jave në Bregun Perëndimor që vrau një Izraelit dhe plagosi dy të tjerë. Të mërkurën vonë, trupat izraelite qëlluan dhe vranë një 16-vjeçar palestinez gjatë një konfrontimi pranë qytetit të Nablus të Bregut Perëndimor. Ushtria tha se disa palestinezë kishin hedhur bomba zjarri drejt ushtarëve.

Vdekjet erdhën midis një reagimi të dhunës që përkon me muajin e shenjtë mysliman të Ramazanit.

(F.I/DOSJA.AL)

Shto Koment