Showbiz

‘Iu çanë muret’/ Iu prish shtëpia nga tërmeti, kunata e Valbona Sakos, Hygerta tregon për dëmet në banesën e të vëllait: Nuk flenë më në shtëpi

Moderatorja Hygerta Sako tregoi për përjetimin që ajo pati nga tërmeti duket përfshirë edhe të vëllain në bisedë.
Featured image of article: ‘Iu çanë muret’/ Iu prish shtëpia nga tërmeti, kunata e Valbona Sakos, Hygerta tregon për dëmet në banesën e të vëllait: Nuk flenë më në shtëpi Valbona dhe Hygerta Sako

TIRANË–  Tre ditë më parë, moderatorja Hygerta Sako ishte e ftuar në emisioni “Ftesë në 5”, ku edhe foli për tërmetin e 26 nëntorit, i cili shkaktoi 51 viktima.

Në fjalën e saj, Sako tregoi për përjetimin që ajo pati nga tërmeti duket përfshirë edhe të vëllain në bisedë.

Moderatorja ka treguar se i vëllai ka pasur dëme në banesë, dhe për arsye sigurie nuk fle më në të. Risjellim faktin që vëllai i saj është Robet Sako, bashkëshorti i kryebashkiakes së Durrësit, tashmë të dorëhequr, Valbonës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Vëllai jeton ende në Durrës, bashkë me bashkëshorten dhe dy mbesat. Unë me vajzën e ndjemë edhe atë të orës 3 dhe në goditjen tjetër e ndjemë të dyja. Vajza vrapoi nga dera, u detyrova që ta ktheja pas. Unë i kam edhe prindërit në shtëpi. Zoti të jep forcë në ato momente. Edhe im vëlla bashkë me familjen ishin të sigurtë. Pavarësisht se kanë pasur më shumë dëme në shtëpitë e tyre. Shtëpia e vëllait tim ka pasur çarje muresh dhe thyrje xhamash dhe për mometin dhe ata nuk flenë në shtëpi. Sepse është në qendër të Durrësit,”-u shpreh Hygerta.

Mesa duket një ndër familjet që do të strehohet në hotel sipas planit të qeverisë, do të jetë edhe ajo e Sakos, e cila gjithashtu është dëmtuar nga tërmeti.

51 persona të vdekur, 913 të plagosur dhe 47 të shpëtuar, ky është bilanci i tërmetit. Kërkimet në Thumanë  dhe Durrës  janë mbyllur. Toka vijon të dridhet ndërsa viktimat po përcillen një e nga një për në banesën e fundit.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment