Bota

Janë kryer 506 mijë teste/ “Italia ka arritur kulmin e koronavirusit”, ulen rastet e reja në spitale, eksperti: Covid-19 do të zgjasë deri në korrik

Kulmi është arritur, ashtu sikurse e përcakton Silvio Brusaferro, president i Institutit të Lartë të Shëndetësisë në Itali. Mes 506 mijë testimeve të kryera në të gjithë Italinë, jan 105 mijë të infektuar. Nga këto 14.9 përqind u shëruan, 11.7 përqind vdiqën, 43 përqind kishin simptoma më pak të rënda dhe janë në izolim në shtëpi, 3.8 përqind aktualisht janë në kujdes intensiv dhe 26.6 përqind janë shtruar në reparte të tjera të spitaleve.
Featured image of article: Janë kryer 506 mijë teste/ “Italia ka arritur kulmin e koronavirusit”, ulen rastet e reja në spitale, eksperti: Covid-19 do të zgjasë deri në korrik Mjekë në spitalin e Breshias

ITALI– Përqindja e rritjes së rasteve të reja pozitive ka rënë në 3.98 përqind, ndërsa sa i  përket rasteve të pacientëve që e kanë të nevojshëm shtrimin në spital, ka rënë në 1.4 %. Kulmi është arritur, ashtu sikurse e përcakton Silvio Brusaferro, president i Institutit të Lartë të Shëndetësisë në Itali.

Në bazë të të dhënave për të gjithë personat e infektuar nga virusi krahasuar me numrin e atyre pacientëve që përfundojnë në spital, tregohet se ka më pak të sëmurë që e kanë të nevojshëm kurimin në spital, pasi një pjesë e konsiderueshme e tyre, rreth 43 % kanë simptoma të lehta dhe izolohen në shtëpitë e tyre.

Nga kjo rezulton se COVID-19 nuk është ndalur ende në Itali, por virusi do të ketë një ritëm më të ngadaltë.

“A do të thotë kjo se po i afrohemi uljes së dëshiruar, zero? Po, por nuk do të arrihet shpejt. Nuk më duket realiste për mua të hedh hipotezën e një eliminim të infeksioneve për mesin muajit maj, siç lexohet në disa studime. Unë besoj se deri në korrik do të duhet të merremi me virusin.”- është shprehur Roberto Bernabei, anëtar i Komitetit Shkencor Teknologjik të urgjencës.

Bernabei ndër të tjera tha në një konferencën për shtyp, se Komiteti po punon për të kuptuar në cilat faza shënohet rihapja graduale. Por deri në korrik, sipas parashikimeve Italisë do t’i duhet të jetojë me Covid-19.

“Kemi mbërritur 20 ditë nga fillimi i izolimit, kështu që do të jetë e rëndësishme të vlerësojmë të dhënat e reja që do të arrijnë në orët e ardhshme për të arritur në një parashikim më të detajuar”.- përfundoi ai.

Bernabei iu bashkua kreut të mbrojtjes civile, Angelo Borrelli, pasditen e djeshme në ilustrimin e të dhënave për situatën e COVID-19 në Itali.

Shifrat e detajuara të viktimave, të të infektuarëve dhe të të shëruarve nga COVID-19 në Itali:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rastet pozitive aktualisht janë rritur nga 75.528 në 77.365, me 1,937 pacientë, e përkthyer në 2.5 përqind. Në total, numri u rrit me 3.98 përqind. Kishte 4,053 të infektuar më shumë sesa një ditë më parë, por në total deri më tani janë 105.792 të sëmurë. Numri i viktimave po rritej vazhdueshëm, kur dje u shënuan 837 të vdekur, 25 më shumë se një ditë më parë, por gjithsej numërohen 12,428 të vdekur.

Sipas gjetjeve të fundit nga Instituti i Lartë i Shëndetit, 83.5 përqind ishin të moshës mbi 70 vjeç, por tashmë ka dy raste mes moshave 20 dhe 29 vjeç, dhe 25 raste mes grupmoshave 30 dhe 39 vjeç. Sa i përket personave të shëruar, në total janë 15.729, ku mes tyre 1,109 janë konfirmaur si të shëruar vetëm dje.

Thënë në një mënyrë tjetër: nga 105 mijë të infektuar në Itali, 14.9 përqind u shëruan, 11.7 përqind vdiqën, 43 përqind kishin simptoma më pak të rënda dhe janë në izolim në shtëpi, 3.8 përqind aktualisht janë në kujdes intensiv, 26.6 përqind janë shtruar në reparte të tjera të spitaleve.

Në gjithë Italinë janë kryer 506 mijë teste për COVID-19, por Borrelli ka saktësuar se çdo pacient që rezultoi pozitiv, infekton të paktën edhe 3 të tjerë.

Në Lazio është parë që rritja e rasteve të reja ka rënë nën 6 përqind. Në Lombardi, “epiqendra e koronavirusit” në Itali,  numri i personave që e kanë të nevojshëm kujdesin intensiv është zvogëluar. Në Emilia-Romagna gjithashtu zyrtarët e shëndetësisë flasin për përgjysmimin e të infektuarve të rinj, dhe lajmi i mirë është se është regjistruar një rënie e infeksionit.

Burimi: Ilmattino.it

A.C/Dosja.al

Shto Koment