Bota

Italia forcon rregullat e udhëtimit pasi 23 pasagjerë nga India testojnë pozitiv me koronavirus

Një rritje shkatërruese në rastet e Covid-19 në Indi e shtyu Italinë të Dielën të ndalojë mbërritjet nga vendi, megjithëse banorëve të ligjshëm u lejohej të hynin nëse i nënshtrohen testimit dhe karantinës.
Featured image of article: Italia forcon rregullat e udhëtimit pasi 23 pasagjerë nga India testojnë pozitiv me koronavirus Foto Ilustruese

ITALI- Italia të enjten shtrëngoi rregullat për njerëzit që mbërrinin nga India, Bangladeshi dhe Sri Lanka, e goditur nga koronavirusi, ndërsa zgjati rregulloret e karantinës për evropianët.

Një rritje shkatërruese në rastet e Covid-19 në Indi e shtyu Italinë të Dielën të ndalojë mbërritjet nga vendi, megjithëse banorëve të ligjshëm u lejohej të hynin nëse i nënshtrohen testimit dhe karantinës.

Sipas mediave italiane, njëzet e tre persona në një fluturim që zbarkoi në Romë nga India të Mërkurën vonë u testuan pozitivisht për koronavirus, nga 213 pasagjerë dhe 10 ekuipazh, njoftuan autoritetet rajonale.

Sipas rregullave të reja të njoftuara të Enjten nga Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza, megjithatë, vetëm shtetasit italianë lejohen të hyjnë nga India – një rregull i shtrirë në Bangladesh dhe Sri Lanka.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rregullorja shtrihet gjithashtu në 15 maj rregullat në fuqi për arritjet nga vendet evropiane, të cilët duhet të bëjnë një test koronavirus dhe të vetë-izolojnë për pesë ditë.

Testet nuk janë konfirmuar ende nëse ata që kanë rezultuar pozitivë në fluturimin Indian në aeroportin Fiumicino të Romës të Mërkurën kanë variantin Indian të koronavirusit, i cili ka frikë të kontribuojë në përhapjen e shpejtë të koronavirusit atje.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment