Rajoni

Itali/ Fjalimi i kryeministrit Conte para Dhomës së deputetëve: Në muajit e pandemisë ne kemi treguar përgjegjshmëri

Në fjalimin e tij ai ka kërkuar besim, duke folur për arritjet e tij gjatë kohës në pushtet. Sipas tij në kohën e pandemisë qeveria ka treguar përgjegjësi të plotë në menaxhimin e situatës. 
Featured image of article: Itali/ Fjalimi i kryeministrit Conte para Dhomës së deputetëve: Në muajit e pandemisë ne kemi treguar përgjegjshmëri Giuseppe Conte

ITALI -Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte ka dalë sot para Dhomave të deputetëve. Në fjalimin e tij ai ka kërkuar besim, duke folur për arritjet e tij gjatë kohës në pushtet.

Sipas tij në kohën e pandemisë qeveria ka treguar përgjegjësi të plotë në menaxhimin e situatës.

“Nga fillimi. Unë kam punuar për të siguruar që të përshkruhet perspektiva e një plani të gjerë dhe të guximshëm reforme. Dhe edhe sot ka një vizion. Në muajt dramatikë të pandemisë kjo shumicë ka treguar përgjegjësi të madhe, duke arritur konvergjencën e pikëpamjeve, vendosmërinë e veprimit edhe në momentet më të vështira. Nëse sot mund të flas me ju që jeni në dhomë dhe me qytetarët në emër të gjithë qeverisë me kokën lart, nuk është për shkak të arrogancës së ata që besojnë se nuk kanë bërë gabime, por për ndërgjegjësimin e atyre që kanë përdorur të gjithë energjinë e mundshme për komunitetin kombëtar. Unë rrëfej se ndjej një shqetësim të caktuar për këtë krizë që po ndodh ndërsa shumë qytetarë ende vuajnë nga humbja e dikujt dhe për të cilën nuk shoh ndonjë themel të besueshëm. Në këtë pikë ju nuk mund ta anuloni atë që ndodhi . Tani ne e kthejmë faqen,”-ka thënë ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryeministri italian Giuseppe Conte, po përballet para Dhomës së deputetëve. Kjo përballje vjen, pas krizës qeveritare me largimin e Matteo Renzi, dhe dorëheqjen e dy ministrave të Italia Viva. Kryeministri synon të sigurojë besimin parlamentit, në një kohë që vendi po përballet me një valë të dytë të infeksioneve me COVID-19.

(k.a/dosja.al)

 

Shto Koment