Bota

ISIS komplot për të vrarë kryebashkiakun e Stambollit? Turqia në alarm, shtohet siguria për Ekrem İmamoğlu, zyrtarë: Morëm informacion nga “inteligjenca”

Paralajmërimi nga Ministria e Brendshme u mor seriozisht dhe ndaj Imamoglou u rritën masat e sigurisë. Sidoqoftë, deri më tani nuk ka asnjë informacion mbi arrestimin e autorëve.
Featured image of article: ISIS komplot për të vrarë kryebashkiakun e Stambollit? Turqia në alarm, shtohet siguria për Ekrem İmamoğlu, zyrtarë: Morëm informacion nga “inteligjenca” Ekrem İmamoğlu

TURQI– Kryebashkiaku i Stambollit Ekrem Imamoglou i ka shpëtuar një atentati të organizuar nga anëtarët e grupimit ISIS.  Sipas mediave të huaja, më 23 nëntor, truprojat e tij morën një paralajmërim se kishte përpjekje për të “hequr qafe” shefin e tyre.

Paralajmërimi nga Ministria e Brendshme u mor seriozisht dhe ndaj Imamoglou u rritën masat e sigurisë. Sidoqoftë, deri më tani nuk ka asnjë informacion mbi arrestimin e autorëve.

Zyrtarët e Ministrisë së Brendshme biseduan me gazetarin e “Sözcü”, lidhur me çështjen duke siguruar edhe një reagim zyrtar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ne morëm një paralajmërim nga inteligjenca. Ka edhe emra. Megjithatë, nuk ka asnjë kërcënim konkret ose aktual të vrasjes. Ne, si shtet, morëm masat tona dhe paralajmëruam ekipin mbrojtës të Ekrem İmamoğlu,”-thanë ata.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment