Bota

Ishulli i fisit Tanna e konsideron Princin Filip si një zot, tani pritet të adhurojnë Princ Charles

Ata kanë foto të princit Philip dhe luten që një ditë ai të vijë përsëri për të shëruar Tokën.
Featured image of article: Ishulli i fisit Tanna e konsideron Princin Filip si një zot, tani pritet të adhurojnë Princ Charles fOTO ILUSTRUESE

ANGLI-Princi Philip adhurohet si ZOT në një ishull të largët të Paqësorit i cili popullohet nga fisi Tanna. Banorët e fshatit Yaohnanen besojnë se mbretërit kanë ardhur nga paraardhësit e tyte shpirtëror prandaj e adhurojne princin si Zot pasi besojnë se ai ishte djali i një perëndie mali.

Ata kanë foto të princit Philip dhe luten që një ditë ai të vijë përsëri për të shëruar Tokën. Ky besim është krijuar që në vitet 1950-60 por u forcua më shumë kur princi dhe mbretëresha vizituan ishullin në 1974 siapas mediave angleze.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pas vdekjes së princit Philip banorët e ishullit pritet të nderojnë pasardhesin e tij, princin Charles

(E.K/DOSJA.AL)

Shto Koment