Bota

‘Ishte si kartë xholi’/ Shkencëtarët kanadezë ‘përveshin mëngët’: Jemi të tronditur, kanabisi lufton koronavirusin

Studiuesit e Universitetit të Lethbridge kanë bërë me dije se kanë mbledhur të dhëna katër viteve të fundit për të mund të gjetur fakte që kanabisit të ketë vlera kundër COVID-19.
Featured image of article: ‘Ishte si kartë xholi’/ Shkencëtarët kanadezë ‘përveshin mëngët’: Jemi të tronditur, kanabisi lufton koronavirusin Foto ilustruese

KANADA– Një ekip studiuesish kanadezë mendojnë se kanë gjetur lloje të forta kanabisi që mund të ndihmojnë në parandalimin dhe në trajtimin e koronavirusit. Studiuesit e Universitetit të Lethbridge kanë bërë me dije se kanë mbledhur të dhëna katër viteve të fundit për të mund të gjetur fakte që kanabisit të ketë vlera kundër COVID-19.

Olga dhe Igor Kovalchuk kanë punuar me efektet e kanabisit që nga viti 2015, të cilët kanë përdorur varitete të ndryshme nga gjithë bota.

“Ka shumë informacione të dokumentuara se kanabisi ndikon tek kanceri, inflamacioni, mbipesha etj. Kur filloi COVID-19, Olga kishte idenë që të rishikonim të dhënat dhe ta përdornim për kurimin e pandemisë. Ishte si një kartë ‘Jokeri’ për ne.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërsa ata theksuan se duheshin më shumë hulumtime, studimi dha shpresë se kanabisi, nëse provohet se modulon enzimën, mund të dëshmojë një strategji të besueshme për uljen e ndjeshmërisë së sëmundjes, si dhe të bëhet një shtesë e dobishme dhe e sigurt për trajtimin e Covid-19.

Marrë nga Blackenterprise.com

(k.m/dosja.al)

Shto Koment