Televizion

ISHSH gjobit me 10 milionë lekë Sonila Meçon, gazetarja shpreh indinjatën: Kisha 3 vetë në studio, po në parukeri që janë më shumë? Po emisioni i  ZDF-së mbrëmë që kishte 5?! (REAGIMI+FOTOT)

Meço shkruan e indinjuar në rrjetet sociale se masa administrative i është vënë pa paralajmërim, ndërsa me mediat e tjera, autoritetet vepruan ndryshe.
Featured image of article: ISHSH gjobit me 10 milionë lekë Sonila Meçon, gazetarja shpreh indinjatën: Kisha 3 vetë në studio, po në parukeri që janë më shumë? Po emisioni i  ZDF-së mbrëmë që kishte 5?! (REAGIMI+FOTOT) Sonila Meço, gazetare

TIRANË- Gazetarja Sonila Meço njofton se është gjobitur me 10 milionë lekë të vjetra masë administrative, nga Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor, për shkak se sipas ISHSH ka thyer rregullin e vendosur nga Autoriteti i Mediave Audiovizive, për të patur në studio jo më shumë se dy persona. Meço shkruan e indinjuar në rrjetet sociale se masa administrative i është vënë pa paralajmërim, ndërsa me mediat e tjera, autoritetet vepruan ndryshe. Ajo gjithashtu pyet, pse në studiot televizive duhen të jenë vetëm dy persona, ndërsa në biznese të tjera, të gjithë qendrojnë më shumë sesa dy. Gazetarja sjell si shembull disa studio televizive jashtë vendit, mes tyre edhe ZDF në Gjermani, ku në pamje shihen 5 persona në emision.

REAGIMI I PLOTË: 

Dakord! Gjobë se jemi tre persona në studio dhe jo dy, sipas rregullores së qeverisë. Qeveri që ka shtyrë gjendjen e emergjencës së fatkeqësisë natyrore deri në datë 23 qershor, mbi 30 ditë në mënyrë antikushtetuese. Unë kam shkelur rregullin me një njeri për tre orë, qeveria me të gjithë shqiptarët për 30 ditë. Gjobë 10.000.000 lekë të vjetra, për të mbushur arkën e një shteti, që mbylli arbitrarisht 5 vjet më parë edhe një televizion, duke hedhur 500 punonjës në rrugë, që u dënua me qindra miliona euro nga gjykatat ndërkombëtare për shpronësimin anti ligjor dhe refuzon të paguajë në mënyrë antiligjore. Gjobë pa paralajmërim, megjithëse me kolegë të televizioneve të tjera auroritetet vepruan kësisoj më herët. Pra shkeli qeveria rregullin në rastin e parë duke mos vendosur gjobë, por thjesht paralajmërim? Apo në të dytin duke vendosur gjobë pa paralajmërim?

Gjobë, ndërsa bëjmë detyrën për të informuar publikun edhe mbi masat jo ligjore dhe antikushtetuese të autoriteteve. P.sh a ka mundësi të na shpjegojë qeveria mbi çfarë argumentimi shkencor ka vendosur të ketë vetëm dy persona në studio televizive? Megjithëse në respektim të distancave dhe masave mbrojtëse? Kur në institucione brenda një zyre shumë herë më të vogël gjenden më shumë se dy persona? Në parukeri, fasoneri, dyqane e qendra tregtare?

Gjobë se nga dy ishim tre në studio ndërsa dëshmonim vendimet jo ligjore për shembje zonash muzeale në Krujë, ndërsa prokurori i antimafias italiane Gratteri dëshmonte se çereku i Shqipërisë rezulton i mbjellë me kanabis, teksa shqiptarët me zë e figurë dëshmonin mosmarrjen e pagës së luftës nga marsi e kur nënat na tregonin sesi privuar varfërie as bukë e arsim nuk i garantojnë dot fëmijëve. Dakord! Rregulli mbi faktet, dëshmitë dhe emocionet. E sidomos mbi interesin publik.

Po çfarë logjike shkencore kanë respektuar qeveritë në Itali e Gjermani kur Piazza Pulita, Di Martedi e ZDF lejohen të mbajnë mbi 4 veta në studio? Madje me distanca më të vogla se tonat? Italia, vendi i pasojave tragjike të covid-19. Çfarë dinë shkencëtarët tanë për situatën në vend, që nuk na e thonë? Gjobë 10.000.000 lekë të vjetra ndaj programeve televizive, se nga dy kishin tre veta në studio. Por nga ana tjetër qeveria marsh të lartë legalizimit të kanabisit, amnistisë fiskale dhe shembjes së Teatrit Kombëtar, duke shkelur ligje, rregulla, kushtetutë e parime. Për mua personalisht asgjë e re, prej vitesh provova mbylljen e transmetimit live, me një ulje leve. Qëndrimin tre vjet larg medias, profesionit tim. Sulmin publik nga autoritete zyrtare. Vendosjen në hartën europianë të kërcënimit si gazetare nga https://mappingmediafreedom.ushahidi.io/posts/23252.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Po për demokracinë, lirinë e shtypit, të drejtat e njeriut çfarë duhet të ndodhë më? Po sjell një citim të vyer të Ambasadores së SHBA-së në vend Yuri Kim, postim i 24 orëve më parë: “”Liria e medias është thelbësore për demokracinë. Reporterët duhet të bëjnë pyetje të vërteta, udhëheqësit duhet të japin përgjigje të vërteta. Kam respekt për Ilva Taren dhe gazetarët e tjerë shqiptarë të cilët bëjnë pyetje të vështira, kërkojnë faktet dhe fuqizojnë njerëzit që të kenë mendimin e tyre”.

Në foto: Vendimi për gjobitjen e RTV Ora dhe programit Tempora.

Studio e Piazza Pulita në La7 një javë më parë

Studio e DiMartedi në La7 një javë më parë

Studio e ZDF mbrëmë

 

(F.g/dosja.al)

Një Koment në “ISHSH gjobit me 10 milionë lekë Sonila Meçon, gazetarja shpreh indinjatën: Kisha 3 vetë në studio, po në parukeri që janë më shumë? Po emisioni i  ZDF-së mbrëmë që kishte 5?! (REAGIMI+FOTOT)

  1. Eshte urgjente nje simpozium kombetar per tere vizionin e Shqiperise ne cdo aspekt te ringritjes se saj :ekonomike politike shoqerore juridike ,edukative dhe tenje demokracie te drejtperdrej.
    At ty te dalin nje asamble kombetare qe do te udheheqe poopullin .Aty duhet tejene figurat me te spikatura publie te panjollosura me rregjimet ekspert te fushave te tyre.
    Shqiperia ka nevoje te bashkohet rreth ketyre itelektualeve per te rinisur betejen e veshtire per ta cuar ne burg Edi Ramen , Erion Veliajn dhe gjithe ata ministra zevendesministra,drejtore,kryetare bashkiake e shefa institucionesh qe bene qe ky perbindesh rilindje te rritet ne kete permase kaq antikombetare e antivlere. Kerkoj vemendjen dhe veprimin konkret.Kam nevoje per ju per nje beselidhje besa bese per ta shkulur nga rrenjet kete perbindesh Edi Rama e gjithcka lidhet me te .

Shto Koment