Sociale

ISHP njoftim me rëndësi për qytetarët: Duhet të rrëzoni këto mite, mos vendosni maska. Nuk duhet të keni frikë nga ushqimet kineze

Në një njoftim në Facebook, me anë të disa fotove ISHP kërkon të rrëzojë disa mite që janë ndërtuar mbi koronavirusin dhe të tregojë se si qëndron e vërteta.
Featured image of article: ISHP njoftim me rëndësi për qytetarët: Duhet të rrëzoni këto mite, mos vendosni maska. Nuk duhet të keni frikë nga ushqimet kineze

TIRANË- Instituti i Shëndetit Publik ka bërë sot një njoftim me rëndësi për të gjithë qytetarët, duke qartësuar disa fakte rreth koronavirusit. Në një njoftim në Facebook, me anë të disa fotove ISHP kërkon të rrëzojë disa mite që janë ndërtuar mbi koronavirusin dhe të tregojë se si qëndron e vërteta.

Për specialistët e ISHP është e gabuar që të vendosim maska, por duhet që të kujdesemi sa më shumë për higjienën tonë personale. Një mit tjetër është se në situatë paniku nga koronavirusi racizmi dhe ksenofobia janë normale në situata të tilla.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Po ashtu evitimi i ngrënies së ushqimeve kineze apo marrjen e pakove nga Kina ISHP e klasifikon si mit pasi OBSH nuk ka dhënë asnjë njoftim të tillë.

Shkon në 6 numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri. Fillimisht rezultuan të infektuar dy persona, babë e bir, përkatësisht 54 dhe 28-vjeç. Ministria e Shëndetësisë njoftoi në orët e para të mëngjesit të sotëm se analizat e 3 familjarëve të tyre rezultuan pozitive. Po kështu, sipas ministrisë është i infektuar edhe një 31-vjeçar, i cili kishte shkuar në Milano. Ministria e Shëndetësisë u bën thirrje të gjithë qytetarëve të tjerë që të ruajnë qetësinë, ndërkohë ata që kanë udhëtuar nga vende të prekura dhe ndiejnë simptoma të ngjashme me gripin, të telefonojnë në nr.127 dhe të mos shkojnë direkt në spitale. Rama një ditë më parë dha urdhërin që të mbyllen institucionet e arsimit me dy javë dhe të anulohen të gjitha aktivtetet deri më 3 prill.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment