Bota

Ishin dy vendet e para që mbyllën kufijtë pas shpërthimit të Covid-19, Rusia dhe Irani shënojnë shifra të larta të viktimave dhe rasteve të reja

Ditën e sotme Rusia dhe Irani kanë shënuar rritje të nurmit të rasteve të reja dhe viktimave, ku në total Ruisa numëron 867 viktima dhe afro 100 mijë të sëmurë, ndërsa Irani ka konfirmuar 5.877 të vdekur dhe mbi 92 mijë të infektuar.
Featured image of article: Ishin dy vendet e para që mbyllën kufijtë pas shpërthimit të Covid-19, Rusia dhe Irani shënojnë shifra të larta të viktimave dhe rasteve të reja Foto ilustruese

RUSI– Koronavirusi ka prekur rëndë edhe shtete si Rusia dhe Irani ku ndryshe nga vendet e tjera që në muajin mars ishin në një situatë më të qetë tashmë nëjavët e fundit si në Rusi dhe në Iran janë rritur ndjeshëm shifrat eviktimave të të infektuarëve.

Ditën e sotme Rusia ka shënuar rekord për nurmin e rasteve të reja të Ciovid-19 ku mësohet se janë rregjistruar 6.411 të infektuar dhe 72 vitima.

Me këtë bilanc numri i përgjithshëm i të infektuarve shkoi në 93,558, ndërsa numri i përgjithshëm i të vdekurve është rritur në 867.

Kështu me këtë rritje të ndjeshme Rusinë renditet në vendin e tetë në botë për numrin më të lartë të të infektuarëve, ndonëse ende ka shumë më pak viktima se vendet që janë prekur më së shumti, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Italinë, Spanjën dhe Francën.

E njëja gjë ka ndodhur edhe në Iran, vend i cili ka shënuar ditë pas dite  rritje të ndjeshme në numrin e të infektuarëve dhe të viktimave.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Brenda 24  orëve të fundit në Iran kanë vdekur 71 persona nga koronavirusi, ndërsa janë shënuar më shumë se 1,000 raste të reja me Covid-19.

Me bilanci e sotëm të vdekjeve numri i përgjithshëm i viktimave ka shkuar në 5,877, ndërsa të infektuar numërohen në total 92.584.

Në rang global janë shënuar 211,631 viktima, 3,065,156 të infektuar dhe 922,862 të shëruar nga COVID-19 në botë. Virusi po bën kërdinë në Shtetete Bashkuara të Amerikës, pasi aty deri më tani 56,803 persona dhe janë të infektuar 1,010,507 të tjerë. Edhe Europa është në luftë me COVID-19. 26,977 qytetarë kanë humbur jetën në Itali. Ndërsa në Spanjë kanë humbur betejën me COVID-19 23.822 qytetarë. Edhe Franca nuk gjen qetësi, pasi në këtë shtet deri më tani janë shënuar 23,293 viktima.

Burimi:  Theguardian 

A.C/Dosja.al 

Shto Koment