LIVE UPDATES
Aktualitet

GJKKO lë në ‘arrest shtëpie’ Rovena Vodën, zbardhet dosja: Ish-zv/ministrja mori 1 mijë euro cash në çantë në mes t

15 Korrik 2021, 08:21 Nga DOSJA
GJKKO lë në ‘arrest shtëpie’ Rovena Vodën,

TIRANË– Gjykata kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka caktuar masën e sigurisë “arrest shtëpie” për Rovena Vodën, Florida Beun dhe Majlinda Hasanin. Të trija gratë janë të përfshira në një aferë ku në këmbim të parave dhe të mirave materiale, ish-zv.ministrja e Ministrisë së Bujqësisë Rovena Voda, do të punësonte Florida Beun si specialiste në MPB. 

Dosja.al e ka siguruar të plotë dosjen me 16 faqe, ku ish-zv.ministrja është personazhi kryesor i bisedave mes Florida Beut, Majlinda Hasanit dhe nënës së saj, Nerenza Beu. Në përgjime tregohet sesi Voda ka marrë 1 mijë euro në zarf, pa dashur t’ja dijë për kamerat e sigurisë. “ Qyqa ka kamera këtu, bjere bjere çantën tha”,-tregon Majlinda Hasani për gjestin e Rovena Vodës kur ka mësuar se e priste një zarf me para.

Gratë flasin me detaje për takimet me Vodën, një prej tyre i provuar edhe në Ministrinë e Punëve të Brendshme. Ndërkohë që zv.ministrja kishte shfaqur preferenca të qarta se “telefonin nuk e dua iPhone, por Samsung si ky”, Florida Beu ishte gati të zhytej në borxhe për t’ja blerë në këmbim të vendit të punës në ministri.

“Shikojmë njëherë sa bën ai Samsungu që tha kjo se aq janë ato te 800-900, pse ta marr me kredi unë, se kismet në fundjavë Gerti ishalla më sjell nai një mishe ti heq vetë unë që t’ja jap këtij.”-thotë Florida Beu, e cila ia dhuroi telefonin Vodës, në vizitën që ajo bëri në Durrës6 mars 2020, kur bashkë me shoferin u nis drejt qytetit bregdetar.

Dy ditë para festës së 8 marsit, Voda mori si dhuratë një telefon siç e donte, ndërsa një tjetër preferencë ishte për peshkun. Pasi Florida Beu e kishte vënë në dijeni se familja e saj kishte në pronësi një kompani të tregtimit të peshkut, zv/ministrja i kërkoi një arkë me peshk, por jo të lirë. Peshku duhet të ishte i shtrenjtë. 

“Prit njëherë, ta bëj se nuk jepen të gjitha për njëherë, telefonin për “8 mars”, ishte shumë tha ajo e dëgjove, e dëgjove dhe për peshkun që i thashë unë, peshk deti të shtrenjtë.”,-thotë Majlinda Hasani, ndërsa Florida Beu, pohon se arka do të jetë e shtrenjtë.

“E dëgjova, ai me të vërtetë se një arkë që do i çojmë ne, do i them vëllait t’ja bëj tamam, i shkon te 300 mijë lekë pse ça kujton ti se është lirë?”-ia kthen ajo.

Dhe kështu ndodhi. Më 6 mars 2020, SPAK pohon se Rovena Voda u nis në Durrës dhe mori telefonin dhe arkën me peshk. Më pas u kthye në Tiranë dhe nisi përpjekjet për të punësuar në ministri në mënyrë të parregulltë, avokaten nga Durrësi Florida Beu. 

Por çfarë ndodhi sot? Rovena Voda nuk e pranoi në gjykatë implikimin e saj në këtë ngjarje dhe përfitimin e të mirave materiale. Edhe pse SPAK pretendon se ka pamje filmike që tregojnë momentet kur merr paratë, arkën e peshkut dhe telefonit, ish-zv.ministrja e ka mohuar përfshirjen e saj.

Ajo u paraqit sot në ambientet e gjykatës e shoqëruar nga një patrullë policie, të cilët kanë bërë shoqërimin e saj në gjykatë. Ish-zv.ministrja doli nga makina dhe hyri direkt për në GJKKO, pa u ndalur tek gazetarët që kanë qëndruar të pranishëm jashtë ambienteve të gjykatës.

Ndërsa më herët, u zbulua edhe si arriti SPAK te Rovena Voda. Rezulton se Voda është zbuluar gjatë përgjimeve të prokurorit të Kukësit, Edmond Karriqi, i cili gjithashtu akuzohet se ka marrë 2 mijë euro nga biznesmeni Emirjan Beu. Beu është vëllai i Florida Beut, avokatja nga Durrësi që kërkoi punë në ministri me ndihmën e Vodës. Në 2019-ën, kur po hetohej Karriqi, përgjim pas përgjimi, SPAK përfundoi se ish-zv.ministrja e cila akuzohet se ka marrë 1 mijë euro cash, 1 telefon dhe 1 arkë me peshk.

A shkoi deri në fund punësimi i Beut? Jo. Procedura ngeli në mes, ndërkohë që SPAK pretendon se i ka të filmuara momentet kur ish-zv/ministrja ka marrë paratë, telefonin dhe peshkun. Sipas SPAK, ato janë marrë në momente të ndryshme dhe jo të gjitha njëherësh.

Bashkë me Vodën, në gjykatë sot ishin edhe avokatet Florida Beu dhe Majlinda Hasani. Ato akuzohen për “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”. Të trija u lanë në “arrest shtëpie”, ndërsa Florida Beut iu komunikua masa e arrestit në spital, pasi nuk u ndje mirë gjatë seancës.

(F.g/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Aktualitet Aktualitet Florida Beu Majlinda Hasani rovena voda rovena voda ne gjkko Florida Beu Majlinda Hasani rovena voda rovena voda ne gjkko

Sondazh

Poll

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat