Bota

Ish shefi i CIA-s reagon per tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani: Kam frike se do të pendohemi

David Petraeus reagoi ndaj vendimit të fundit të Presidentit të SHBA Joe Biden për të tërhequr të gjitha trupat amerikane nga Afganistani
Featured image of article: Ish shefi i CIA-s reagon per tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani: Kam frike se do të pendohemi David Petraeus

SHBA-Gjenerali David Petraeus, ish komandant i forcave amerikane në Irak dhe Afganistan dhe ish-drejtor i CIA-s, reagoi ndaj vendimit të fundit të Presidentit të SHBA Joe Biden për të tërhequr të gjitha trupat amerikane nga Afganistani.

“Kam frikë se dy deri në tre vjet nga tani do të shohim prapa dhe të pendohemi për vendimin për të tërhequr 3500 trupat e mbetura të SH.B.A.-së. Kjo nuk do t’i japë fund luftës së pafund në Afganistan; ajo do të përfundojë përfshirjen e SH.B.A.-së dhe koalicionit në atë luftë ushtarakisht”– i tha ai korrespondentit në Uashington Sonia Dridi të medias francese.

Përveç rrezikut që Talibanët të fitojnë terren, Gjenerali Petraeus paralajmëroi gjithashtu për mundësinë e një ringjalljeje të një grupi Shteti Islamik në rajon.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 “Unë mendoj se ekziston rreziku që Shteti Islamik të krijojë një vend të shenjtë në rajonin Afganistan-Pakistan, zona shumë e thyer kufitare malore, e cila është vendi ku shumë prej këtyre grupeve kanë selinë e tyre. Një nga sfidat e vërteta të Afganistanit ka qenë gjithmonë që ju nuk mund t’i bëni presion të vërtetë drejtuesve të këtyre grupeve ashtu siç do të bënit sikur selitë e tyre të ishin brenda vendit,” shpjegoi ish komandanti i lartë i SHBA.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment