Politike

Ish-presidenti Alfred Moisiu apel të fortë politikës: Kjo situatë të marrë fund, uluni menjëherë në dialog

“Kjo situatë duhet të marrë fund përmes një reformimi të thellë dhe një pakti kombëtarë për integrimin”, u shpreh ish Kreu i Shtetit.

TIRANË- Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu në një deklaratë në emër të mediat, shoqërisë civile dhe biznesit ka kërkuar që poltika të mos vijojë më me këtë situatë krize. Moisi u shpreh në deklaratën e tij se kërkon një zgjidhje afatgjate dhe palët të ulen në dialog.

Për fat të keq kriza politike po përkeqësohet. Është koha e fundit për dialog mes aktorëve politikë për të gjetur një zgjidhje në interes të Shqipërisë dhe jo në kurriz të saj. Është koha për një zgjidhje afatgjatë për të mos u kthyer në krizat ciklike. Mungesa e dialogut ka cenuar sigurinë e qytetarëve. Veprimet e dhunshme ndaj instituticioneve kanë cenuar imazhin e Shqipërisë. Vetëm më vota arrihet demokracia funksionale”, u shpreh ndër të tjera ish-presidenti.

Më tej ai tha se përdorimi i shprehjeve luftënxitëse, apo përçarje, dhunimi institucioneve, mungesa e dialogut mes partive kryesore, gjithë këto faktorë kanë çuar në cënim të sigurisë, dhe demokracisë së brishtë shqiptare, që po cënojnë imazhin e vendit në botë, veprime që bien ndesh me dëshirat e popullit dhe integrimin e vendit

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo situatë duhet të marrë fund përmes një reformimi të thellë dhe një pakti kombëtarë për integrimin”, u shpreh ish Kreu i Shtetit.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment