Politike

Ish-ambasadori grek Malias ‘fshikullon’ Ramën: I paaftë politikisht, i shërbeu interesave të Erdogan

Ish-ambasadori grek në Shqipëri Aleksandër Malias shkruan se kryeministri Edi Rama ka treguar pa aftësi politike me tre kryeministra grek për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.
Featured image of article: Ish-ambasadori grek Malias ‘fshikullon’ Ramën: I paaftë politikisht, i shërbeu interesave të Erdogan Edi Rama dhe Aleksander Malis

GREQI- Ish-ambasadori grek në Shqipëri Aleksandër Malias ka publikuar një artikull për të përditshmen greke ‘Kathimerini’ ku edhe ka trajtuar raportet midis dy vendeve me titull: ‘Sot Himara: Ditët e shtatorit’.

Në artikull ish-ambasadori Aleksandros Malias shkruan se kryeministri Edi Rama ka treguar pa aftësi politike me tre kryeministra grek për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Kryeministri aktual i Shqipërisë ka pasur një dekadë për të paraqitur punën e tij. Në vitin 2009, ai ishte në ballë të minimit të Marrëveshjes Detare. Kështu shërbeu interesave turke, pasi ish-kryeministri Sali Berisha e denoncoi zyrtarisht në Parlamentin shqiptar. Mbështetja personale e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan i jep përparësi personale. Ai tregoi mungesë të aftësisë politike me të paktën tre kryeministra grekë. Kjo gjë minoi projektet dhe fjalët e pafund të nisura në vitin 2016 për të filluar zgjidhjen e çështjeve bilaterale përmes një marrëveshje pakete,“-shkruan Malias. 

Artikulli: 

Që kur isha ambasador në Tiranë, kam përjetuar një mall të çuditshëm kur vizitoj Himarën.

“Letra nga shiu i shiut” të vitit të kaluar u botua në 22 gusht 2018 në “K”. Këtë vit, udhëtuam me Myrena Servitzoglu, një ish-zëdhënëse të shtypit në ambasadën tonë. Ne preferuam të kalonim tek Sagiada (pas Igumenicës) në Mavromati. Për funksionin e saj i detyuarohemi politikanit epiriot të zonës Alekos Papadopoulos. Për 25 vjet ka këmbëngulur në fizibilitetin e saj që të lidhë drejtpërdrejt Greqinë në rrugë me Himarën, Sarandën, Phoenix, Alykos, Levadia, Delvinën etj. Nëse ndiqni këtë rrugë do të pyesni veten. Ku është shënuar mbishkrimi Sayyada / Mavromati. Në asnjë pikë në Rrugën Egnatia, madje edhe në Igumenicë nuk ka asnjë tabelë që e shënon.

Në disa fshatra dhe qytete ka mbishkrime dygjuhëshe (shqipe dhe greke). Në disa vende ka parrulla informale të shpeshta dhe identike që lexojnë “Çamëria”. Mbi të gjitha në rrugët provinciale për në Vuno dhe Ksamil.

Në vijimësi të linjës politike të “pakicave” të Enver Hoxhës, Shqipëria e sotme, e cila kërkon edhe të çelë negociatat me BE-në, njeh vetëm helenizmin në rajonin më të gjerë të Sarandës dhe të Gjirokastrës. Por jo në atë të Himarës. Por në Himarë dëgjon vetëm greqisht.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ata duan të na nënshtrojnë dhe e dinë se nuk munden. Ata po na shtyjnë, duke na kërcënuar. Ata duan të na detyrojnë të heqim dorë. Ne jemi imunë. Ata e dinë se nëse humbasim pronat, shtëpitë tona dhe bizneset tona, ne do të shkatërrohemi. Kjo është ajo që ata duan … “.

Ju dëgjoni të njëjtën histori nga Grekët e Himarës, edhe pse kanë punëdhënësi më i madh në rajon me plot 400 ndërmarrje me 3500 të punësuar në Himarë. 

Në Athinë kemi një tendencë të pakuptueshme për të nënvlerësuar Shqipërinë. Por mbani në mend se në Tiranë, pavarësisht nga regjimet dhe qeveritë, partitë politike dhe ideologjitë, ekziston një pikë e përbashkët: rëndësia e Greqisë për Shqipërinë. Ndonjëherë me një pamje pozitive, por zakonisht me një dyshim të fortë dhe një tendencë negative. Hoxha vdiq 35 vjet më parë. Greqia, megjithatë, mbetet objektivi kryesor i interesit. Politikanët dhe mediat në Tiranë po e forcojnë këtë prirje me fuqi dhe ngjyra të dyanshme.

Kryeministri aktual i Shqipërisë ka pasur një dekadë për të paraqitur punën e tij. Në vitin 2009, ai ishte në ballë të minimit të Marrëveshjes Detare. Kështu shërbeu interesave turke, pasi ish-kryeministri Sali Berisha e denoncoi zyrtarisht në Parlamentin shqiptar.

Mbështetja personale e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan i jep përparësi personale. Ai tregoi mungesë të aftësisë politike me të paktën tre kryeministra grekë. Kjo gjë minoi projektet dhe fjalët e pafund të nisura në vitin 2016 për të filluar zgjidhjen e çështjeve bilaterale përmes një marrëveshje pakete.

Për vite me radhë, unë kam qenë me forcë në favor të forcimit të marrëdhënieve tona me Shqipërinë dhe faktorit shqiptar në Ballkan. Por sot pasiguria politike dhe personale e kryeministrit shqiptar kundër pothuajse të gjithë lidershipit politik të Greqisë, si dhe besnikërinë e tij personale kundër helenizmit të Himarës, e bëjnë atë një bashkëbisedues të papërshtatshëm.

Marrë nga Kathimerini

(k.m/dosja.al)

2 Komente në “Ish-ambasadori grek Malias ‘fshikullon’ Ramën: I paaftë politikisht, i shërbeu interesave të Erdogan

  1. Greqia nuk ka te drejte te kerkoje te drejta per pakicen greke ne Shqiperi qe eshte ne numer e vogel, Greqia duhet me e pranuar se greket jane pakice edhe ne Greqi.

  2. Ashtu eshte. Nuk ka te drejte por ne fakt e ka per detyre kerkoje per te drejtat e shtetasve te vet jashte Greqise. Ashtu sic e ka dhe Shqiperia por qe as e qeth fare. Greket nuk jane pakice ne vendin e tyre. Edhe pse afro 40% e kombit grek eshte Arbereshe (arvanitas) ortodoks ato e identifikojne veten grek, madje nder me te spikaturit si patriote. Nuk e ndalon kush Shqiperine te kerkoje te drejta edhe per kete popullsi ne Greqi, jo vetem emigrantet. Per gjuhen shqipe te vjeter, shkolla etj.

Shto Koment