KRYESORET
Aktualitet

Invalidëve s’u njihet libreza e ligjshme në urbane. Kompania shkel ligjin në Elbasan

1 Dhjetor 2021, 20:56 Nga DOSJA
Invalidëve s’u njihet libreza e ligjshme në urbane. Kompania

ELBASAN- Invalidëve të punës të pajisur me librezën e invaliditetit në transportin urban qytetas – rrethqytetas të Elbasanit nuk u njihen librezat dhe janë të detyruar të paguajnë biletën ose në të kundërt i zbresin me dhunë nga autobusi.

Në Fiks Fare u ankua kryetari i Shoqatës së Invalidëve të Punës në qytetin e Elbasanit, zoti Vasil Petroshi, që prej kohësh kanë hasur një problematikë me transportin. Që prej korrikut të vitit 2020 nuk u njihet libreza e invalidit të cilat janë me ligj. Ai ngre problemin se edhe pse i janë drejtuar me kërkesa institucioneve si Bashkisë Elbasan apo ministrisë ende ky problem nuk është parashtruar në mbledhjen e këshillit bashkiak duke i lënë këta invalidë të mos përfitojnë atë që u takon me ligj.

Ai tregon se për të shmangur abuzimet që mund të behën me librezat e invaliditetit ai u ka shtruar aty vertetimin e komisionit mjeko ligjor të bashkangjitur me vulë të njomë dhe përsëri kompanitë që operojnë në fushën e transportit urban nuk ua njohin. Janë detyruar të marrin edhe pranë njësive administrative vërtetim që trajtohen ekonomikisht, por edhe ketë nuk ua njohin. Madje invaliditetin e fshatit nuk e njohin fare.

Në nenin 11 të ligjit “Për statusin e invalideve të punës” thuhet që udhëtimi i invalideve me mjetet e komunikacionit shtetëror dhe privat qytetas bëhet falas. Ndërkohëe, me mjete ndërqytetas bëhet me 50 % të vlerës së biletës.

Por, çfarë ndodh në autobusët shoqerisë së transportit Kriva shpk?

Fiks Fare shoqëroi disa invalidë në urbane dhe pse ata u treguan librezën e invaliditetit fatorinove, u detyruan të paguanin biletën. Madje kishte edhe nga ata fatorino që dy prej invalidëve i zbritën fare nga urbani vetëm pse treguan librezën e invaliditetit. Në videot e transmetuara në Fiks Fare u pa qartasi se në këtë linjë nuk pranoheshin prej kohësh librezate invaliditetit. ” Ça është kjo, nuk e njohim. Ka kohë që është hequr, duhet të paguash biletën ose zbrisni” i drejtohet njëri prej fatorinove një invalidi.

Fiks Fare iu drejtua bashkisë së Elbasanit për të mësuar arsyen se përse invalidet në këtë qytet janë të detyruar të paguajnë kur udhëtojnë me linjat e transportit qytetas dhe ndërqytetas.

Bashkia e Elbasanit në përgjigjen e saj bëri me dije se ishte në dijeni të ankesës së Shoqateës së Mbrojtjes dhe Integrimit të Invalidëve të punës, madje në dt 2 nëntor të vitit të kaluar i ka tërhequr vëmendjen kompanisë së transportit Kriva shpk, për moszbatim të kushteve të licencës.Në këtë shkresë Bashkia e Elbasanit e ka paralajmëruar kompaninë Kriva shpk me pezullim të licencës nga 6-12 muaj në rast përsëritje.

Edhe pse për 1 vit kompania e transportit të udhëtarëve ka vazhduar të shkelë ligjin , Bashkia e Elbasanit nuk ka marrë asnjë masë penalizuese, por ka rënë dakord me kompaninë që invalidët krahas vërtetimit të invaliditetit që marrin nga drejtoria e sigurimeve shoqërore të jenë të pajisur edhe me një vërtetim konfirmimi nga Bashkia Elbasan.

Pra, invalidët dhe veteranët në Elbasan që të përfitojnë transportin falas, një e drejtë që ua jep ligji, duhet të paraqesin dy vërtetime në autobuz,një nga dega e sigurimeve dhe një nga bashkia.

Por edhe ky vërtetim nuk njihet në autobusët e Elbasanit dhe invalidët vazhdojnë të penalizohen sa herë zgjedhin mjetet e transportit urban dhe interurban të këtij qyteti

Marrë nga Top Channel

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

Berisha: Rama dhe Vuçiç i bashkon krimi, bllokuan integrimin në BE

Demokratët nuk e dëgjuan deri në fund, Paloka: I pashë kush bëri zhurmë, për të zez të vet e kanë

Berisha: Moment i veçantë, PD kaloi nga humbja në humbje, duhet të mësojmë

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë