Sport

Inter kalon në gjysmëfinale të Europa League, zikaltërit presin të qetë fituesin e Shakhtar-Basel

Inter ka kaluar në gjysmëfinale të Europa League, duke mundur 2-1 gjermanët e Leverkusen. Për Interin shënuan Barella dhe Lukaku, ndërsa për Leverkusen shkurtoi diferencat Havertz.
Featured image of article: Inter kalon në gjysmëfinale të Europa League, zikaltërit presin të qetë fituesin e Shakhtar-Basel Lukaku dhe Young

EUROPA LEAGUE-Inter ka fituar 2-1 përballjen me Bayer Leverkusen, duke kaluar në gjysmëfinale të Europa League. Ndeshja u zhbllokua në minutën e 15 nga Barella. Italiani gjuajti vetëm pak metra pasi ishte futur në zonën e rreptësisë, duke dërguar topin në rrjetë.

Vetëm 6 minuta më vonë do të dyfishojë Lukaku. Belgu pas një dyluftimi në zonë ka arritur të gjejë rrugën e rrjetës.  Gjermanët kanë ngushtuar diferencën 3 minuta më vonë me talentin Kai Havertz. Me këtë rezultat u mbyllën edhe 45 minutat a e para të ndeshjes.

Në pjesën e dytë rrjetat mbetën të paprekura, pavarësisht tentativave nga të dyja ekipet. Inter u tregua më kërkuese, teksa shpërdoroi disa raste, ndërsa iu anulluan dy penallti dhe 1 gol me sistemin VAR.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Inter  në fazën tjetër do të përballet me fituesin midis Shakhtar dhe Basel.

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment