KRYESORET
Politike

Integrimi në BE, Rama ‘lëshon gojën’: Si puna e atij priftit që kur po shembeshin muret, diskutonin seksin, po na testoj

1 Shtator 2021, 15:54 Nga DOSJA
Integrimi në BE, Rama ‘lëshon gojën’: Si puna e atij

SLLOVENI– Kryeministri Edi Rama u shpreh se e ardhmja e Europës nuk mund të jetë pa vendet e Ballkanit Perëndimor. I pranishëm në Forumin për Europën në Slloveni, kryeministri tha se etërit themelues të BE-së do të përpëliteshin në varr nëse do të shikonin që në një mbledhje ku flitet për të ardhmen e Europës, nuk është Shqipëria apo vendet e tjera. Me humor, Rama kërkoi ndjesë që po tregohej aq ballkanas, por tha se është njësoj si historia e atij priftit në Konstandinopojë që kur po shembeshin muret, diskutonin seksin e ëngjëjve. Sërish në formë batute, Kreu i Qeverisë shqptare tha se kur të bëhemi anëtar të BE-së, Macron që është më i riu do të jetë duke shkruar kujtimet.

 

Pjesë nga biseda:

Pyetja: Jeni marrë shumë me ndryshimet mes vendeve, si mund të kapërcehet ky boshllëk?

Edi Rama: Së pari më lëni t’ju jap ca buzëqeshje në këtë atmosferë të zymtë. Ka diçka që duhet ta ruajmë fort. Ne qeshim edhe kur nuk mundemi. Pjesëtarët e BE nuk e bëjnë dot. Po e kam fjalët për gjermanët. Pyesin eurooptimistët dhe europesimistët dhe i pyetën cila ishin pikëpamjet për zgjërimit. Europtimisti tha Turqia do të hyjë në BE ose nën presidencën e Maqedonisë së Veriut, ose në të Shqipërisë. Europesimisti tha të dyja do të hyjnë në BE kur të ketë presidencën Turqia. BE është Samuel Beket. Nuk e di kush është Vladimiri dhe Ekstagoni. Njëri thotë; a do ikim? Tjetri thotë: Eja! Dhe askush nuk lëviz nga vendi. Ne jemi këtu për të luftuar, sepse nuk po kërkojmë licensë për të qënë europianë. Ne jemi të tillë. Sinqerisht jam mirënjohës se më në fund në një takim të tillë ne u ftuam. Është dramatike dhe qesharake të shohësh BE që flasin për të ardhmen e Europës dhe nuk na ftojnë. Të paktën për mirësjellje të ndryshojnë emrin. E ardhmja e BE, sepse po thanë Europë, ne jemi të tillë. Nuk ka të ardhme pa ne. Nëse do të vazhdojnë kështu s’do të jetë mirë për BE, por do të jetë edhe më keq për ta. Sinqerisht, ju përmendet etërit themelues. Nuk mund të rri pa thënë se po të çoheshin edhe njëherë, do të thonin më mirë të ishin të vdekur se të gjallë. Nuk kam prova por po kthehen përmbys në varr. Çfarë e ardhme e Europës? Si historia e atij priftit në Konstandinopojë që kur po shembeshin muret, diskutonin seksin e ëngjëjve. Më falni që po tregohen kaq ballkanik. Kjo është e mira e të qenurit nga Ballkani sepse nuk e humbet asnjë herë sensin e humorit edhe në tragjedi. Jo s’kam mbaruar. Këtu në Bled, ne mund të marrim ca nga koha që nuk na e kanë dhënë në Europë. Do ta mbyll me këtë. Mos përmendni më faktorët e tretë se është qesharake. Na thojnë se na duan, ne një ditë do martohemi, por as nuk flasim dot bashkë, por s’flasim dot as me të tjerë. Po na testojnë besnikërinë. S’po flasim për t’u bërë anëtarë, se kur të bëhemi Macron që është më i riu do të jetë duke shkruar kujtimet. Po flasim për çeljen e bisedimeve të anëtarësismit.

LAJMI KRYESOR: Forumi i 16-të në Slloveni! Rama nuk flet me mediat, takon homologun Janša, Lajçak takohet me Kurtin e Vuçiç, diskutime për takimin e radhës

(k.m;f.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë