Politike

Integrimi/ Sekretarja e Portugalisë për Çështjet e Europës: Po përpiqemi për një zgjidhje të përbashkët për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e tij Anëtare kanë shprehur vazhdimisht mbështetjen e tyre të qartë për perspektivën Evropiane të Ballkanit Perëndimor. Kjo perspektivë e vendosur, e bazuar në meritë, e anëtarësimit të plotë në BE për Ballkanin Perëndimor është në interesat e vetë Bashkimit Evropian, politik dhe të sigurisë.
Featured image of article: Integrimi/ Sekretarja e Portugalisë për Çështjet e Europës: Po përpiqemi për një zgjidhje të përbashkët për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut Ana Paula Zacarias

BRUKSEL– Në një konferencë të mbajtur ditën e sotme në Këshillin e Europës, sekretarja e Portugalisë për Çështjet e Europës, Ana Paula Zacarias ka deklaruar se po punohet për një zgjidhje të përbashkët në BE për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

’Ne diskutuam për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, çështjen e anëtarësimit. Por përpiqemi për një zgjidhje të përbashkët, që dy vendet të nisin procesin e anëtarësimit. Çfarë mund të them në këtë pikë, shteti ligjor është në qendër të procesit. Në procesin e angazhimit për afrimin drejt BE.”– tha Ana Paula Zacarias, Sekretare e Shtetit për Çështjet Evropiane të Portugalisë.

Këshilli Europian ra dakord mbi zbatimin e metodologjisë së rishikuar të zgjerimit në negociatat e pranimit me Malin e Zi dhe Serbinë, pasi të dy vendet kandidate shprehën pranimin e tyre të metodologjisë së re. Ndryshimet do të vendosen brenda kornizave ekzistuese të negociatave me Malin e Zi dhe Serbinë gjatë Konferencave të ardhshme Ndërqeveritare.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e tij Anëtare kanë shprehur vazhdimisht mbështetjen e tyre të qartë për perspektivën Evropiane të Ballkanit Perëndimor. Kjo perspektivë e vendosur, e bazuar në meritë, e anëtarësimit të plotë në BE për Ballkanin Perëndimor është në interesat e vetë Bashkimit Evropian, politik dhe të sigurisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një perspektivë e besueshme e pranimit është nxitësi kryesor i transformimit në rajon dhe rritjes së mundësive për sigurinë dhe prosperitetin tonë kolektiv. Isshtë një mjet kryesor për të promovuar demokracinë, sundimin e ligjit dhe respektimin e të drejtave themelore, të cilat janë gjithashtu motorët kryesorë të zhvillimit ekonomik, integrimit shoqëror dhe spiranca thelbësore për nxitjen e pajtimit dhe stabilitetit rajonal.

”Mirëmbajtja dhe përmirësimi i kësaj politike është e domosdoshme për besueshmërinë e BE-së, për suksesin e BE-së dhe për ndikimin e BE-së në rajon dhe më gjerë’‘- tha Ana Paula Zacarias.

(d.a/dosja.al)


Lajmi kryesor/ Këshilli i BE: Duam hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, shteti ligjor është në qendër të procesit

Shto Koment